'Jarnjak i Šeks češljali su transkripte, dio nestao'

Mesić tvrdi kako je pri dolasku na Pantovčak zatekao potpuni kaos, da su transkripti bili na sve strane, a ne u omotnicama i pod ključem.

23.4.2011.
11:33
VOYO logo

Iako Vesna Škare Ožbolt tvrdi kako su se svi transkripti čuvali u posebnoj sobi, pod šifrom i ključem, da su imali oznaku "vrlo tajno" ili "državna tajna", te da ih nitko nije smio koristiti bez dozvole predsjednika, Stjepan Mesić suprotstavlja se tim tvrdnjama riječima da je Ured predsjednika, dokumentaciju i osoblje preuzeo u "stanju u kakvom je tog trenutka bila".

"To se posebno odnosi na dokumentaciju. Ona je bila na tri mjesta: u kancelariji Vesne Škare Ožbolt, pomoćnice Predstojnika Ureda, u Pismohrani i u Arhivu u podrumu glavne zgrade gdje su radili službenici koji su se bavili presnimavanjem audio-vizualnih zapisa. Povrh toga, svaki savjetnik, kao i pomoćnici i pročelnici imali su u svojim kancelarijama i sefovima raznu dokumentaciju, uključujući i te famozne transkripte. Dakle, dokumenti su bili doslovno razbacani po cijelome Uredu", opisuje Mesić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi sredio situaciju, navodi, 2000. je osnovao komisiju koja je trebala popisati, preuzeti i pohraniti dokumentaciju koja je zatečena u Uredu i to u uredu Vesne Škare Ožbolt, Pismohrani i Arhivu.

Dio transkripata nestao

"A to je učinjeno na temelju Zapisnika o dokumentaciji Ureda Predsjednika (transkriptima) koji datira iz godine 1999. Tada je, naime, posljednji predstojnik Ureda iz vremena Franje Tuđmana, Ivica Kostović, formirao Povjerenstvo na čelu s Ivanom Jarnjakom, tada na funkciji predstojnika Ureda za nacionalnu sigurnost. Iz zatečenih zapisnika mogli smo utvrditi da je Jarnjak osobno čitao i izdvajao one transkripte koji su mu se činili, iz raznih razloga, zanimljivima. Riječ je o stotinama dokumenata, zapisnicima sa sjednica VONS-a, predsjedništva HDZ-a i osobnih razgovora predsjednika Tuđmana s najpovjerljivijim suradnicima. Jedan dio tih transkripata preuzeo je Vladimir Šeks, drugi Miroslav Tuđman, dok je treći dio na čudan način nestao, da – upravo tako: nestao. Na primjer: nema ni jednog transkripta, osim dva ili tri kurtoazna razgovora, o susretima kojima je prisustvovao Jarnjak i Ivić Pašalić", napisao je Mesić za Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapečaćena je, k tome kaže bivši predsjednik, bila samo jedna kuverta.

"Mnoštvo transkripata i nije bilo u propisanim omotnicama, niti su sve omotnice imale oznaku tajnosti. Kolika je pravna relevantnost oznaka na kuverti, odnosno omotnici, da i ne govorimo", pojašnjava.

Mesić kaže kako je neke transkripte zaista dao u javnost i to one kojima je želio pokazati gdje su se donosile ključne odluke i to odluke koje se u Uredu predsjednika nisu smjele donositi, kao primjerice "ona o prodaji Večernjeg lista, o načinu preuzimanja kontrole nad tim novinama i o razlozima za to".

"Nikada nisam puštao u javnost irelevantne transkripte – na primjer, koga bi i zašto zanimalo kako se Hloverka Novak Srzić žalila na probleme u uređivanju i izdavanju tjednika Danas, ili kako je tužakala Tuđmanu svojega nadređenoga na HTV, Mirka Galića? Ili pak transkript koji govori o jednoj i po satnoj raspravi u državnom i stranačkom vrhu, tko je tu homoseksualac, uz navođenje imena – naravno. Takvim se stvarima nisam bavio. Ne bježim, da ponovim i još jednom naglasim, od toga da sam određene stvari učinio dostupnima javnosti. I ponosan sam na to, jer sam time otvorio put početku istinske demokratizacije hrvatskoga društva", napisao je Mesić za Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

specijal-201012070191004-Suđenje generalima

Vezani članci:

arti-201104220386006 arti-201104220217006 arti-201104220255006 arti-201104220704006 arti-201104220026006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo