Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB) i Hrvatska poštanska banka potpisale su danas u Ministarstvu financija Ugovor o prodaji dionica Jadranske banke d.d. Šibenik kojim HPB postaje njezin jedini vlasnik.
HPB će nakon svega provesti dokapitalizaciju od 110 milijuna kuna. Slijedi imenovanje Nadzornog odbora i Uprave Jadranske banke koja će, najavljeno je u Zagrebu, u objektivno najkraćem mogućem roku biti pripojena HPB-u.
Ministar Zdravko Marić na potpisivanju ugovora kazao je da Jadranska banka posluje od 1957. godine, te da je njezin značaj neupitan za gospodarstvo Šibensko-kninske županije.
"Sanacijom Jadranske banke izbjegnuta je njena likvidacija i stečaj, omogućen nastavak redovnog poslovanja Banke i njenih klijenata, očuvana su radna mjesta te su spriječene sve izravne i neizravne negativne posljedice koje bi stečaj Banke prouzročio. Uvjeren sam da će Jadranska banka kao sastavni dio HPB-a dati još značajniji doprinos i osigurati potrebnu podršku daljnjem razvoju Šibensko-kninske županije", zaključio je ministar.
Marija Hrebac, direktorica DAB-a rekla je da je sanacija Jadranske banke provedena temeljem nove europske i hrvatske regulative, a po prvi puta u Hrvatskoj trošak sanacije nisu snosili porezni obveznici niti državni proračun nego dioničari i vjerovnici banke te ostale kreditne institucije u RH putem sanacijskog fonda.
"Temeljem Sheme za sanaciju malih banaka koju nam je odobrila EK, osigurano je da Banka tijekom sanacijskog postupka redovno posluje, kao i gospodarstvo Šibensko-kninske županije koje je značajno vezano na ovu banku. Postupak sanacije uspješno završavamo te smo iznimno zadovoljni da upravo HPB postaje novi vlasnik sanirane i stabilizirane Jadranske banke", izjavila je Hrebac.
Za Hrvatsku poštansku banku kupnja i pripajanje Jadranske banke iznimno je važno, rekao je Tomislav Vuić, predsjednik Uprave HPB-a i to, kako je naglasio, ne samo kao jači iskorak u Dalmaciji.
"Ovo je znak da smo spremni i sposobni preuzimati druge banke i jačati poziciju jedine preostale veće banke u domaćem vlasništvu. Pripajanje je test za nas jesmo li ovakve komplicirane pothvate u stanju provesti brzo i efikasno bez značajnog remećenja redovnog poslovanja. Nadamo se ćemo jednom doći u priliku pripojiti i neku veću banku te se veselimo novim prilikama i izazovima", dodao je Vuić, prenosi Šibeniski portal.