Izetbegović je reagirao na susret Čovića i hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović u ponedjeljak u Zagrebu i Čovićevu izjavu koju smatra spornom i netočnom.
"Nije istinita tvrdnja da 'što se tiče tijela vlasti BiH, nema nikavih formalno-pravnih smetnji za izgradnju Pelješkog mosta'. Stvari su upravo obrnute", stoji u Izetbegovićevu priopćenju.
Čovića podsjeća na službeno stajalište predsjedništva BiH iz 2007. po kojemu je "BiH protiv izgradnje mosta do rješavanja otvorenih pitanja vezanih za identificiranje morske granične crte između dviju država“.
O tome su tada obaviješteni i najviši dužnosnici Hrvatske, ističe se u priopćenju.
Izetbegović upozorava Čovića kako kao predsjedatelj predsjedništva ima ustavnu obvezu zastupati službena stajališta i interese BiH-a, "svako drugačije postupanje predstavlja zloporabu službenog položaja".
"Nedopustivo je da predsjedatelj predsjedništva BiH, umjesto obvezujućeg zastupanja interesa BiH, zastupa interese druge države i nastoji opravdati postupke Hrvatske koji predstavljaju udar na suverenitet BiH i u suprotnosti su s Konvencijom UN-a o pravu mora i dugoročnim interesima BiH", ističe Izetbegović.
Prema priopćenju iz predsjedništva BiH o susretu Čovića i Grabar-Kitarović, on je prenio stajalište po kojemu BiH službeno ne postavlja nikakve zapreke gradnji Pelješkog mosta pojašnjavajući kako su sve drugo osobna mišljenja.
Također je ocijenio kako u BiH određene političke snage koriste pitanje izgradnje Pelješkog mosta u dnevnopolitičke svrhe i u kontekstu predizborne kampanje za opće izbore 2018.