Hrvatska turistička zajednica nedavno je otvorila predstavništvo u Šangaju. Nije ni čudo kada nam iz godine u godinu dolazi sve više Kineza.
Potencijal tog turističkog tržišta je golem, no o navikama kineskih turista ne znamo mnogo.
Njih nije briga isključivo za sunce i more. U Dubrovnik dolaze tijekom cijele godine. Ovdje su zbog povijesti, kulture, neiskvarene prirode i još jednog svjetskog fenomena.
Igre prijestolja
"Hrvatska je također mjesto snimanja Igre prijestolja", kazao je Jun Xing iz Kine.
Važno im je da je zemlja u koju dolaze sigurna, no još im je važnije dobro pojesti.
"Mislim da bi u Hrvatskoj trebalo biti više mjesta koja nude azijsku kuhinju, posebno kinesku", rekao je Xing.
"Traže rižine noodle, njihove začine, vole obično ljuto i previše ljuto, kažu da u gradu ne mogu to naći na ostalim mjestima pa dođu kod nas", kazao je Armin, vlasnik restorana.
Kineski kuhar u Dubrovniku
Chena već odavno zovu Stipe. Kineski je kuhar u Dubrovniku pa zna najbolje, kad kineskog menija nema, što kod njegovih sunarodnjaka prolazi.
"Hrvatsko domaće, jadranskog mola, riba, škampe, školjke, meso slabo. Pašticada ne? Ne, više more, morski plodovi", kazao je kuhar Chen (Stipe).
Stipi hrvatski odlično ide, no Hrvatima kineski teško pada. U Dubrovniku ne postoji niti jedan domaći vodič koji može pričati na kineskom.
"1,6 milijardi je nas Kineza, no vrlo nas malo govori engleski. Zato mislim da trebate imati vodiče koji govore kineski", rekao je Whang Yi iz Kine.
Po noćnim navikama razlikuju se od ostalih turista
"Ljudi u Kini ne vole ići u klubove i tulumariti po noći volimo kupovati kako bismo ubili vrijeme", kazao je Whang.
"Prošle godine smo imali veliki porast, bilo je oko 40 tisuća kineskih turista to je nekih 50 posto više u odnosu na godinu prije", kazala je Sandra Milovčević iz Turističke zajednice Dubrovnik.
Najave za 2019. godinu još su bolje pa nema sumnje - Ni-Hao na Stradunu postat će čest kao good day, bonjour i guten tag.