U Centru Luka Ritz pomoć je u godinu dana zatražilo 400 roditelja i djece. Učenike brinu škola i ocjene, roditelji, ruganje, maltretiranje, ali i to što su zločesti. Važno je da kroz razgovor i igru kažu što ih muči.
"Dođu s brigama i problemima, često misle da je to neriješivo i da njihvoe brige nerješive i da ih nitko ne razumije", kazala je psihologinja Ivana Car. Prema istraživanjima u Zagrebu svako peto dijete ima problem s mentalnim zdravljem.Pri čemu se 27 posto učenika osjeća tužnima ili bezvoljnima, njih gotovo 15 posto je ozbiljno razmišljalo o samoubojstvu. Dok ih je 18 posto bilo izloženo nasilju.
"Ti podaci su definitivno zabrinjavajući. Njih treba uzeti kao jedan alram. Sve više imamo djece vrtićke dobi. Roditelji ne znaju što će s djecom jer su impluzivinija i agresivnija od ostale djece", kazala je Ivana Jolić, ravnateljica Centra Luka Ritz.
Zato stručnjaci upozoravaju da roditelji i djeca pomoć trebaju zataržiti na vrijeme i toga se ne sramiti. "Ponekad je roditeljima dovoljno da ih netko razumije i ne osuđuje", tvrdi socijalna pedagoginja Dajana Jurinčić.
A to mogu pronaći i u Centru Luka Ritz. "Ono što je možda nije naglašeno da su kod nas usluge besplatne, svatko može doći, pokucati na vrata ili poslati mail i zatražiti pomoć", objašnjava Suzana Ritz, majka preminulog Luke Ritza. Podaci zvone na uzbunu jer depresija i vršnjačko nasilje sve su češći dio dječjih života.