HDSSB ipak neće podržati ustavne promjene. Najavili su to šef stranke i osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić i predsjednik saborskog kluba HDSSB-a Josip Salapić. Bez ruku HDSSB-ovih ruku u Saboru u petak, najavljene ustavne promjene nisu moguće.
Ne žele, kako kažu, izmjene Ustava pod svaku cijenu, pa traže odgodu za početak sljedeće godine. "U ovom trenutku kažemo stop ishitrenim promjenama", poručio je Šišljagić.
"Ne želimo promjene pod svaku cijenu i na štetu građana Hrvatske i njihovih prava. HDSSB ne odustaje od promjena Ustava, dapače, smatramo da su one potrebne. Zato predlažemo da Hrvatski sabor odgodi odluku o promjenama Ustava do sljedećeg zasjedanja ustavnog roka 15. siječnja. U tom vremenu moguće je provesti kvalitetnu raspravu i razjasniti sve dvojbe oko predloženih promjena", istaknuo je predsjednik HDSSB-a.
Hitne izmjene Ustava vladajućima su nužne i kako bi se onemogućio referendum o ćirilici, odnosno izmjena Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina koji je usmjeren protiv prava srpske, ali i svih ostalih nacionalnih manjiha u Hrvatskoj.
Povodom poteza HDSSB-a reagirao je i predsjednik RH Ivo Josipović. Njegovo priopćenje donosimo u cijelosti:
"U razloge zbog kojih je HDSSB najprije prihvatio predložene promjene Ustava, a sada te iste promjene odbija, ne mogu detaljnije ulaziti. Zanimljive su jedino promjene u raspoloženju istaknutih članova stranke. Ponajprije, inzistirali su da se usvoje promjene kakve su predložene. Gospodin Burić, njihov istaknuti član stranke, je referirajući se na moje prijedloge izmjena, kako kažu novinari, citiram, 'pobjesnio'. Sada, HDSSB misli da ću se ljutiti što su, odbijajući te iste predložene promjene, razotkrili 'možda' tajni dogovor mene i premijera.
Neka ne budu zabrinuti, ne ljutim se. Dapače, slatko su me nasmijali. Mislim da im se smije i cijela država. Istina je puno jednostavnija. Ili misle da mogu još što utržiti da bi činili potrebnu većinu, ili im je došla zapovijed iz druge države da ne izdaju ljutu desnicu. Ali, njihova odluka, njihova stvar. Što se sudbine ustavnih promjena tiče, želim da se na dobroj platformi postigne puni konsenzus ili barem potrebna većina. Svoje prijedloge za poboljšanje sadašnjeg, ne osobito uspjelog teksta izmjena, dao sam. Na Saboru je da odluči..."