Zvonimir Troskot iz inicijative "Narod odlučuje" osvrnuo se na izjavu potpredsjednika Sabora Furija Radina, koji je zaprijetio da neće podržati Vladu ukoliko prođe referendum. Nazvao je to ucjenom koja je prisilila Andreja Plenkovića da Ustavnom sudu da naputak, tvrdi Troskot.
“Gospodin Furio Radin ucijenio je premijera Plenkovića da ukoliko prođe ovaj referendum da on jednostavno neće dati podršku Vladi. Upravo je to politička ucjena, političko reketarenje i apsolutni apsurd zbog kojeg je i nastala građanska inicijativa kako bi se borila protiv ovakvih političkih ucjena. Gospodin Furio Radin bi sa svojih 1600 preferencijskih glasova onemogućio 3,7 milijuna stanovnika u RH, odnosno glasača da se izjasne po pitanju referenduma. Otkud gospodin Furio Radin zna da će Ustavni sud zaustaviti ovaj referendum i kako gospodin Furio Radin smatra da bi gospodin Plenković trebao zaustaviti volju naroda?”, upozorio je Zvonimir Troskot.
"Zbog takve političke ucjene i političkog reketarenja nastala je naša građanska. Radin bi sa svojih 1.600 preferencijalnih glasova onemogućio 3,7 milijuna glasača u Hrvatskoj da se izjasne po pitanju referenduma", rekao je Troskot.
Inicijativa je prikupila oko 390.000 potpisa za raspisivanje referenduma o promjenama izbornog sustava. Potpise će Hrvatskom saboru predati 13. lipnja, koji nakon toga može zatražiti od Ustavnog suda ocjenu ustavnosti predloženih referendumskih pitanja.
“Gospodin Plenković je upravo jučer pod pritiskom takvog jednog političkog reketarenja i političke ucjene dao izjavu koja je zapravo naputak Ustavnom sudu. Upravo zato je nastala građanska inicijativa kako bi zaustavila te političke ucjene i politička reketarenja kao što je to jučer napravio gospodin Furio Radin i naputke kao što je napravio gospodin Plenković. GI Narod odlučuje smatra da bi konačno političari trebali postati odgovorni svojim biračima, a da bi predstavnici nacionalnih manjina kao što je gospodin Furio Radin trebali prestati javno sramotiti ljude koje oni navodno zastupaju”, naglasio je Troskot.
Luka Mlinarić govorio je o proceduri prebrojavanja potpisa i predaju potpisa i novi spin o tome da su “knap” s potpisima.
“GI Narod odlučuje obavijestila je tajnicu predsjednika Sabora da bismo potpise htjeli predati u srijedu 13. lipnja te zatražili da predsjednik Sabora tog dana primi predstavnike inicijative”, istaknuo je Luka Mlinarić jedan od koordinatora inicijative Narod odlučuje.
Mlinarić je objasnio proceduru glede brojanja i predaje potpisa, istaknuvši kako su volonteri u ponedjeljak i utorak prebrojili potpise i javili ih Nacionalnoj koordinaciji, te se potpisne knjige od ponedjeljka ponovno pregledavaju i potpisi se još jednom broje te se pripremaju za predaju Hrvatskom saboru.
"Uz samo brojanje potpisa, napominjem kako je potrebno i pripremiti Zahtjev Hrvatskom saboru za raspisivanje referenduma u kojemu inicijativa mora iznijeti mišljenje zašto smatra potrebnim raspisati referendum za ta dva pitanja. Priprema tog zahtjeva također je u postupku. Dakle, sav ovaj posao, GI Narod odlučuje obavit će u dva tjedna, a sve na volonterskoj bazi. Zanima nas koji će rok biti potreban ministru Kuščeviću i zaposlenicima ministarstva uprave koje plaćaju hrvatski građani”, zaključio je Mlinarić pitanjem za ministra Kušćevića.
O tužbama protiv Samobora i Rijeke koji su svojim građanima uskratili ustavno prava da se izjasne po pitanju referenduma Zvonimir Troskot kazao je da su još u proceduri prikupljanja glasova i knjiga, i da se oni predaju Hrvatskom saboru, te će se nakon toga baviti tužbama koje su u pripremi.
Upitan o ustavnosti referendumskih pitanja ističe da su pitanja ustavna što je potvrdilo više ustavnopravnih stručnjaka.
“Mnogi ustavnopravni stručnjaci s naše strane govore da su pitanja ustavna. Konkretno za nacionalne manjine kada pogledate članak Ustava 15. koji zapravo determinira nacionalne manjine ili Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina vidjet ćete zapravo da naši prijedlozi ne mijenjaju niti jedan zarez. Ono što smo mi kroz ove referendumske prijedloge zapravo ponudili građanima da se izjasne jest upravo da se spriječe ovakve političke ucjene i ovakva politička reketarenja koja nisu dana niti u članku Ustava 15. RH niti u Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina. Kada čitate taj Ustavni zakon RH on kaže da bi nacionalne manjine trebale imati između pet do osam mjesta u Saboru. Mi smo predložili šest, a prijedlog je zapravo 25-postotno smanjenje koje je proporcionalno s 25-postotnim smanjenjem svih saborskih zastupnika u Saboru”, objasnio je.
“Oba bi pitanja trebala biti prihvaćena s obzirom da su ustavna i to su potvrdili ustavnopravni stručnjaci”, zaključio je Zvonimir Troskot.