Iz INA-e su večeras poslali reagiranje na Antikorupcijsko vijeće Sabora na kojem je danas Dragan Kovačević, bivši šef JANAF-a, govorio, između ostalog, i o svojedobnom sastanku na kojem je donesena odluka o potpisivanju Memoranduma koji je za rezultat imao zatvaranje sisačke rafinerije te izvoz nafte u Mađarsku.
Govorio je da su taj sastanak pripremali na razini ministara, da je resorni ministar, navodno, radio pritisak na njih da to potpišu, da je to navodno slušao 10 godina od različitih vlada i onda jednog dana u Vladi:
"Bio je magistar Plenković, doktor Ćorić, ja, dva Plenkovićeva savjetnika i Tena Mišetić. Pozvan sam na konzultacije što ja mislim o tome. Rekao sam da to nije dobro za nacionalnu i energetsku sigurnost HR. Ćorić je i hoće i neće. Ja sam rekao da ga neću potpisati. Magistar Plenković je rekao doktoru Ćoriću da se s tim Memorandumom ide. Razišli smo se u burnoj atmosferi. Plenković me htio tada smijeniti ali nije mogao jer je JANAF radio najbolje ikad."
Usto, dodao je da nije bio niti na jednom sastanku u INA-i već njegovi suradnici: "Nitko nije rekao zatvori rafineriju Sisak, to se dogodilo kad je potpisan memorandum."
Iz INA-e su na to reagirali u startu ustvrdivši da je bila riječ isključivo o odluci kompanije:
"Zbog teza koje se u javnosti provlače posljednjih dana, željeli bismo naglasiti da je zaustavljanje prerade u Sisku te prodaje nafte na tržištu, isključivo poslovna odluka kompanije koju su podržala oba većinska vlasnika."
"Naime, rafinerija u Sisku je bila neprofitabilna godinama, a s obzirom na današnja kretanja zajedno s riječkom rafinerijom stvarala bi gubitak veći od 1,5 milijardi kuna godišnje", naveli su dalje:
"Odlukom o koncentriranju prerade u Rafineriji nafte Rijeka, Ini je omogućena transformacija rafinerijskog poslovanja koje će kompaniji omogućiti pretvaranje gubitaka djelatnosti u dobit. Takvom odlukom zadržana je prerada nafte u Republici Hrvatskoj te pokrenuta trenutačno najveća industrijska investicija u zemlji – unapređenje Rafinerije nafte Rijeka u koju INA ulaže više od 4 milijarde kuna."
"Napominjemo da INA prodaje na tržištu samo dio proizvedene sirove nafte, a ostatak prerađuje u Rafineriji nafte Rijeka. Primjerice, u ovoj godini je otprilike dvije trećine nafte prerađeno u rafineriji u Rijeci, a ostatak je prodan na tržištu po tržišnoj cijeni", stoji dalje u priopćenju:
"Omjer prodaje i transporta uvjetovan je logističkim kapacitetima željeznice, koji bi se prema našim očekivanjima trebali uskoro povećati, što će posljedično stvoriti preduvjete za moguću preradu svih proizvedenih količina nafte u riječkoj rafineriji."
"Memorandumom o razumijevanju između Ine i JANAF-a Ini je osigurana bolja optimizacija raspoloživih skladišnih prostora i fleksibilnost Ininog Istraživanja i proizvodnje nafte i plina, a JANAF si je osigurao veće prihode od ostvarenog transporta. INA i JANAF su u svibnju 2020., s ciljem zaustavljanja manipuliranja činjenicama, javno objavili sadržaj Memoranduma", pozvali su iz INA-e da svi zainteresirani sami vide o čemu je riječ.