na listi šestero mališana /

Iako je Hrvatska pri vrhu ljestvice darivatelja organa, djeca još uvijek teško dolaze do transplantacije

Hrvatska je uz Španjolsku vodeća zemlja u svijetu po broju darivatelja organa. Priliku za novi život prošle je godine dobilo 399 pacijenata. No, ne i dvogodišnja Antea i sedmogodišnji Mihael iz Splita, koji svoju priliku za život čeka gotovo šest godina

2.3.2016.
18:44
VOYO logo

Iako je Hrvatska u samom vrhu po broju darivatelja organa, roditelji bolesne djece upozoravaju kako najmlađi do tranplantacije ne dolaze lako i mole institucije da im u tome pomognu. 

Antea ima dvije i pol, a Mihael sedam i pol godina. I oboje imaju samo jednu želju -dobiti novi bubreg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Antea je rođena s kongenitalnim nefrotskim sindromom, prvih 16 mjeseci života provela je u bolnici. 

"Antea je na dijalizi 16 sati dnevno, ostane nam 8 sati. Ona praktički nema djetinjstvo", prokomentirala je njena majka Željka Andrić. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelo djetinjstvo na dijalizi je i Mihael. Na listi je Europtransplanta za bubreg od druge godine života, no na transplantaciju još uvijek čeka.

"Dva puta su nas zvali za transplantaciju, no jedan bubreg mu nije odgovarao, a drugi put bubreg nije mogao stići na vrijeme u Zagreb i poslije nije bilo poziva. Bilo je dosta ponuda, ali su to sve bili loši bubrezi i loše ponude", rekla je njegova majka Marija Spajić. 

Problema ima i njegov 11-omjesečni brat.

"Krenuli smo s nefrektomijama i kad se riješe nefrektomija jedna i druga onda krećemo s dijalizom, a zatim opet na listu čekanja", kaže Marija. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Hrvatska vodeća zemlja u svijetu po broju darivatelja organa, ove dvije obitelji upozoravaju da kada je riječ o djeci, u njihovom slučaju do donora je teško doći. Anteinim roditeljima liječnici su rekli kako im ne mogu pomoći te su ih uputili u francusku kliniku. No, odgovor može li se uopće transplantacija obaviti - predugo čekaju.   

"Nalaze smo poslali u Francusku u 8. mjesecu, sad je treći. Dobili smo odgovor da su dobili nalaze, i da se moraju dogovoriti kirurzi za transplantaciju, ali još ništa", kaže Željka. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na transplantaciju bubrega u Hrvatskoj trenutačno čeka šestero djece u dobi do 15 godina. U ministarstvu zdravlja kažu da se na transplantaciju u prosjeku čeka manje od dvije godine, a djeca su u prioritetnoj kategoriji.

"Ukoliko je na listi čekanja dijete, njegovi bodovi se dupliraju tako da dijete skače na listi čekanja i na taj način se osigurava da djeca ipak ranije dobiju ponudu bubrega nego što su to odrasli primatelji", objasnila je Mirela Bušić, nacionalni transplantacijski koordinator u Ministarstvu zdravlja. 

No, Mihael na transplantaciju čeka gotovo šest godina. Nadajmo se da će i on i Antea uskoro dobiti svoju priliku. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo