Tako se sve pacijente s otoka Raba, Cresa i Lošinja ne prevozi vozilima hitne pomoći do Rijeke, kako je bilo ranije, već pacijente drugog i trećeg stupnja hitnoće, otočna hitna s Raba prevozi do Senja, gdje ih preuzima hitna iz Rijeke, dok pacijente s Cresa i Lošinja, otočna hitna vozi do Valbiske, te ih na tom trajektnom pristaništu preuzima riječka ili krčka hitna služba i vozi u Rijeku, piše Novi list.
Prebacivanje pacijenta odvija se naočigled svih ostalih putnika koji se zateknu na trajektnom pristaništu. Bez zaklona i u svim vremenskim uvjetima pacijente se prebacuje iz jednog vozila u drugo, što je naravno izazvalo negativne reakcije otočana.
'Nema razloga za ljutnju, ništa se nije promijenilo'
Otočani smatraju da je takav način potpuno neprimjeren, da su ugrožena prava pacijenata, a mnogi su i vrlo sarkastični, pa je tako jedan ogorčeni građanin s Cresa kazao kako i krumpiri imaju bolji tretman nego otočni pacijenti.
Na ovaj način izbjegavaju se situacije da otoci ostanu bez vozila i tima, jer se u kratko vrijeme vraćaju na otok i raspoloživi su za daljnje intervencijeI dok su otočani ogorčeni, u upravi Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Rijeci kažu da nema razloga za negativne reakcije.
"Za prvi stupanj hitnoće ništa se nije promijenilo te se pacijenti npr. s infarktom, trudnice pred porodom, politraume i slično, kao i ranije voze direktno u Rijeku", kazala je Jugoslava Kurelčuk, zamjenica ravnateljice u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Rijeci.
Na ovaj način se, kaže, izbjegavaju se situacije da otoci ostanu bez vozila i tima, jer se u kratko vrijeme vraćaju na otok i raspoloživi su za daljnje intervencije.