I u nastavku tjedna kisa, a evo kada nam se vracaju ljepsi dani

2.9.2014.
9:33
VOYO logo

Kise, vjetra, i svjezine u mnogim ce krajevima biti i u nastavku ovog tjedna, a stabilnije i toplije u prvim danima nove skolske godine.

U odnosu na posljednje 30-godisnje razdoblje, od 1981. do 2010. godine, s kojim se sve cesce usporeduje, ovo je ljeto uglavnom oko prosjeka po srednjoj sezonskoj temperaturi zraka, a znatno je hladnije od ljeta proslih deset godina, koja su medu najtoplijima u povijesti mjerenja. Srednja ljetna temperatura zraka u vecini je Hrvatske posljednji puta bila niza od ovogodisnje jos 2005. godine, u Splitu, primjerice, cak davnije 1997. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slicne ovoljetnoj srednjoj temperaturi zraka, bila je ona u ljetima vecinom od 1989. do 1997. godine.

Kolovoz popravio dojam srpnja

Kolovoz je, ocekivano, popravio dojam srpnja, iako ni u njemu u vecini Hrvatske, posebice u kontinentalnom podrucju i na vecem dijelu sjevernog Jadrana gotovo i nije bilo vise od tjedan dana bez i malo kise. Juznije od Zadra je bilo - u Hvaru, za ovo ljeto 'cak', 19 dana za redom nije padala kisa, a u Dubrovniku 20 dana. Ali velika je vrucina izostala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vruci dani

Broj vrucih dana, onih s najvisom dnevnom temperaturom zraka jednakom ili vecom od 30?C, u ovogodisnjem je ljetu bio nejednoliko rasporeden, primjerice, samo 13 ih je bilo u Pazinu, gdje ih je prosjecno 22 (prosjek iz razdoblja 1961-90.). Relativno malo, samo 24, bilo ih je i u Splitu, gdje ih je uobicajeno 34, a vise od prosjecnih 28 i ove je godine bilo u Hvaru - 33 vruca dana.

Lipanjski ekstrem

Najvisa dnevna temperatura zraka u ovoj je godini izmjerena vec oko 11. lipnja, ponegdje kao nikada do sada u povijesti mjerenja tako visoka u tom dijelu godine. U Zadru je 10. lipnja bilo 31,7?C, a jos visih 32,3?C bilo je 12. lipnja u Dubrovniku, 11. lipnja 33,0?C u Hvaru, a medu najvisima je tih dana u mjesecu 33,9?C u Zagreb Maksimiru, 34,0?C na Split Marjanu, 35,1?C u Rijeci te 35,7?C u Kninu. Naravno, to je osjetno manje od prosloljetnih, primjerice 37-38?C u Splitu i 38-39?C u Zagrebu, koji su mjereni u, za vrucine uobicajenijem, srpnju i kolovozu, kao i od jos izrazenijih dosadasnjih apsolutnih rekorda, otkrio je Zoran Vakula glavni meteorolog HRT-a .

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo