Taj ugledni izdavač jednog od najstarijih britanskih sveučilišta početkom svake godine objavljuje popis deset najistaknutijih spornih slučajeva međunarodnog prava.
Na prvom mjestu pravni stručnjaci Oxford University Pressa odabrali su pariški sporazum o klimatskim promjenama, na drugom aporije izazvane internacionalizacijom građanskog rata u Siriji, na trećem izbjegličku krizu koja je pokazala da međunarodno pravo bez političke volje nije djelotvorno.
Na desetom mjestu je hrvatsko-slovenski arbitražni skandal zbog kojeg je Hrvatska odustala od arbitraže.
Otkrivanje tajno snimljenih razgovora slovenskog arbitra i službenice ministarstva, koji su nakon toga dali ostavke, možda nije jedan od najutjecajnijiih slučajeva koji će utjecati na razvoj međunarodnog prava, ali je svakako jedan od najskandaloznijih, ocjenjuje OUP.
U subotu je istekao rok Stalnog arbitražnog suda u Den Haagu u kojem se Hrvatska trebala očitovati o svojim stajalištima u sporu sa Slovenijom.
Hrvatska očekuje obustavu
O arbitraži je u HRT-ovoj emisiji Hrvatskoj uživo govorila Andrea Metelko Zgombić, zamjenica ministrice vanjskih poslova.
"Zagreb se očitovao još ovoga ljeta, dostavili smo činjenice i dokaze i pravno objašnjenje zašto smatramo da treba obustaviti postupak. Iako je postavio novog arbitra, Švicarca, Sud nije donio odluku o nastavku procesa već je tako uzeo više vremena da prouči situaciju i odluči u punom sastavu, što su i priopćili. Sada odlučuje treba li nastaviti postupak. Mi očekujemo obustavu", rekla je.
Kad bi i bilo suprotno, Sabor je već rekao da odluka neće imati vjerodostojnost i autoritet. Međunarodna je pravna i opća činjenica da kompromitirani postupak ne može donijeti relevantnu presudu. No i dalje je pred nama čitav niz načina, uostalom granica je ista ona koja je bila 1991, svi je znamo, mala je razlika u smjeru njezina protezanja.
Hrvatska je izrazila spremnost da se prijepor riješi bilateralno ili pred nekom kredibilnom međunarodnom pravnom ustanovom. Metelko Zgombić ističe: Pred državama je niz mogućnosti, možemo naći alternativni način rješavanja tog pitanja, možemo i pred sud za pravo mora ili jednostavno - razgovarati, rekla je za HRT.