''Da je ovaj zakon postojao od 2006., kad je DORH uspostavio korektne odnose s tužiteljstvom Srbije, ne bi bilo doneseno 13 presuda protiv hrvatskih državljana, a osam osoba ne bi bilo na izdržavanju kazne. Šteta je velika, trebamo razgovarati, a ne ograđivati se'', poručio je Mladen Bajić nakon svečane sjednice u povodu Dana neovisnosti.
Na pitanje je li to isto rekao i premijerki Jadranki Kosor odgovorio je: ''Što sam kome govorio, to vama neću kazati, ni bilo kome drugome jer to nije korektno, ali govorim vama ono što mislim.''
Upitan postoji li dogovor između srpskog i hrvatskog tužiteljstva oko srpskih optužnica, Bajić je rekao kako od 2004. odnosi između DORH-a i Tužilaštva za ratne zločine Srbije idu uzlaznom putanjom na principu međusobnog prihvaćanja, suradnje i usuglašavanja pravnih standarda.
Hrvatska je trebala u konačnici riješiti te predmete
Kad je riječ o suradnji i razgovorima o njezinu unapređenju, Bajić je rekao da su hrvatsko i srpsko ministarstvo pravosuđa od srpnja 2010. pa do veljače ove godine održali nekoliko radnih sastanaka na kojima je formirano posebno povjerenstvo za razmjenu podataka. Na jednom od sastanaka, kako je kazao, u veljači ove godine dogovoreno je da se i predmeti bivših vojnih sudova dostave Hrvatskoj kako bi se oni sanirali i riješili.
Bajić tvrdi da ne zna kada je optužnica dostavljena jer do njega još nije došla. Dodao je i kako je cilj bio da se ta optužnica dostavi u skladu sa Zakonom o kaznenom postupku, odnosno Zakonu o krivičnom postupku Srbije.
Dodao je i kako postoje jedino dva moguća ishoda te optužnice – da je sud potvrdi i uputi u daljnju proceduru ili da se predmet po prigovoru vrati u istragu, piše HRT.
''U jednom i u drugom slučaju je dogovoreno, nakon što sudovi o tome odluče, da se predmeti dostave Hrvatskoj, sukladno sporazumu i da Hrvatska, odnosno DORH o tome kasnije donese odluku. Dakle, mi smo trebali u konačnici riješiti te predmete'', ustvrdio je Bajić.
Vezani članci:
arti-201110061064006 arti-201110060752006 arti-201110040641006