Nakon što je službeno potvrđen prvi ovogodišnji slučaj ospica u Hrvatskoj, na liječničku obradu sa simptomima te bolesti primljena je i stjuardesa Croatia Airlinesa koja je u 40-im godinama života.
Epidemiologinja Vesna Višekruna Vučina iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo potvrdila je ospice kod stjuardese Croatia Airlinesa. Ovo je treći slučaj ospica u Hrvatskoj ove godine dok je prošle godine bilo sedam slučajeva zaraze virusom.
"Treći slučaj ospica u Hrvatskoj nije povezan sa slučajem iz dubrovačko-neretvanske županije. Ovakve su stvari uobičajene kad se epidemija javlja u Europi i mi stalno upozoravamo na to", rekla je epidemiologinja te pozvala roditelje da cijepe svoju djecu.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo o slučaju zaraze stjuardese u srijedu je obavijestio aviokompaniju koja je na informacije reagirala priopćenjem.
"Vezano uz slučaj članice kabinskog osoblja zrakoplova koja je oboljela od ospica, potrebno je istaknuti da se Croatia Airlines i u ovom slučaju, a sukladno visokim standardima zaštite zaposlenih i putnika, vodi potrebnim zdravstvenim i poslovnim politikama", poručuju iz Croatia Airlinesa.
Podsjetimo, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) 28. svibnja 2018. izdao je kratko priopćenje za javnost u kojem su se nalazile sve potrebne informacije vezano za pojavu ospica u Republici Hrvatskoj, a dan kasnije, 29. svibnja 2018., i drugo priopćenje u kojem se potvrđuje slučaj ospica u Dubrovniku.
Dana 30. svibnja 2018. HZJZ obavijestio je e-mailom Croatia Airlines da je zaposlenica tvrtke, inače članica kabinskog osoblja zrakoplova, primljena na liječničku obradu te da je pritom utvrđeno da je oboljela od ospica.
>> Stručnjakinja zavoda za javno zdravstvo za RTL otkriva: kolika je opasnost od epidemije?
Unos virusa ospica u Hrvatsku je kontinuirano prisutan, a time i mogućnost nastanka epidemije, jer se u Europi i drugdje u svijetu ospice javljaju sporadično ili u epidemijskom obliku kontinuirano. Ako necijepljena osoba na putovanju dođe u kontakt sa zaraženom osobom, velika je vjerojatnost da će se zaraziti, pa postoji mogućnost prijenosa infekcije.
Pojačane mjere zdravstvenog nadzora na granici, zračnim ili pomorskim lukama nisu efikasne u slučaju da osoba nije cijepljena, dok zaražena osoba može biti potpuno zdrava pri ulasku u zemlju, a oboljeti i postati zarazna za osobe u kontaktu tek nakon što se vrati kuci.
Ako netko po povratku iz inozemstva oboli uz visoku temperaturu praćenu osipom po licu i tijelu, treba se javiti liječniku radi pravovremenog postavljanja dijagnoze i zaštite osjetljivih osoba u kontaktu.
"Upravo slijedom navedenog, koristimo i ovu priliku podsjetiti hrvatsku javnost i putnike na pridržavanje uobičajenih mjera zaštite od prenošenja zaraznih bolesti. Kabinskom osoblju zrakoplova preporučeno je korištenje zaštitnih PU rukavica u deservisu, a u slučaju sumnje na zarazne bolesti kod putnika kabinsko osoblje zrakoplova striktno se pridržava svih procedura propisanih kompanijskim priručnicima, koji su usklađeni s nacionalnim i međunarodnim standardima. Takoder, u zrakoplovima je i potrebna oprema za ovakve slučajeve, tzv. body fluid spill kit u čijem su sadržaju, između ostalog, kirurške maske, PU rukavice i dezinficijens", poručuju iz Croatia Airinesa.