Predsjednik udruge Lipa Davor Huić, koji se politički angažirao kao dio koalicije sa strankama Pametno, Fokus i Stranka s imenom i prezimenom, rekao je u razgovoru za N1 kako ni HDZ ni SDP svoje programe ne ostvaruju.
"Ja sam pogledao ekonomske programe HDZ-a i SDP-a i ne bih duboko ulazio u njihovu analizu kad znamo da ih neće ostvariti. Stvar sa SDP-om i HDZ-om i njihovim političkim programima jest to što su zanimljivo štivo, ali se ne ostvaruju", rekao je Huić.
Dvije glavne teme
Govoreći o ulasku u koaliciju sa strankama Pametno, Fokus i Stranka s imenom i prezimenom, Huić je rekao kako im je fokus na razvoju te da su se složili oko dvije glavne teme, nužnost provođenja reformi i borba protiv korupcije i transparentnost. Dodaje da su napravili jednu cjelinu koja bi mogla zaobići prepreku koju D'Hondtova metoda postavlja.
Huić kaže kako su u početku mislili da mogu osvojiti tri mjesta u Saboru, ali kako će ih sinergijski efekt koalicije pogurati dalje te misli da mogu ostvariti dobar rezultat.
Pet ključnih točaka programa koalicije
Huić je nebrojio i pet glavnih točaka programa koalicije. "Manji porezi su prvo. Idemo pustiti ljudima i poduzetnicima da prodišu. Reforma javnog sustava je drugo. Tu mislimo da trebamo provesti reforme nagrađivanja po učinka. Treće je više slobode za poduzetnike. Četvrto je transparentnost, a peto je reforma pravosuđa", objašnjava Huić.
Pojasnio je i što bi točno značili manji porezi. "Mi smo formulirali prijedlog da se smanji porez na dohodak i porez na dobit od 10 posto. To je naša vizija. Dakle, rasterećenje rada da se kreira više vrijednosti. Ti ne možeš imati socijalnu državu, ako nisi bogat. Švedska nije postala bogata tako da oporezuje zemlje do smrti. Mi smo najsiromašnija zemlja EU-a, mi ne možemo imati istu razinu poreza", pojašnjava Huić.
Preagresivno zaključavanje tijekom epidemije
Smatra da je naše "zaključavanje" tijekom vrhunca epidemije koronavirusa bilo preagresivno i da smo presporo izašli iz njega.
"Mi se bez pomoći EU-a nećemo moći izvući iz krize. Trebalo bi izbjeći da ta kriza tako dugo traje kao ona 2009. Zabrana rada nedjeljom je čisti prorecesijski potez, odnosno potez koji produbljuje recesiju jer dodatnih 10 tisuća ljudi šalje na burzu rada", kaže Huić za N1.