Sinjanka A. Š. medijima se požalila jer je ogorčena što joj nitko iz sustava nije objasnio da nema i zašto nema pravo prijaviti se za stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, uz naknadu od 1.600 kuna mjesečno.
Naime, A. Š. je mlada, tek punoljetna majka, po struci farmaceutska tehničarka. Tijekom trećeg razreda srednje škole ostala je trudna, udala se, rodila zdravu djevojčicu i uspješno završila školsku godinu, a potom je nastavila školovanje, pa je u lipnju ove godine s odličnim uspjehom završila četvrti razred i maturirala. Kao mlada maloljetna majka godinu dana je primala porodiljnu naknadu od 1.600 kuna mjesečno, a u sinjskoj Ispostavi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje tu su joj godinu upisali u radnu knjižicu kao ostvareni radni staž.
Prvo bila na HZZ-u tri mjeseca, pa još čekala izmjene zakona
"Nakon završetka srednje škole obradovala sam se 'Mrsićevu zakonu', a uz pomoć obitelji pronašli smo vlasnika jedne privatne ljekarne koji me bio voljan primiti bez zasnivanja radnog odnosa. Raspitala sam se i doznala da se to pravo može ostvariti tek nakon tromjesečnog staža na Zavodu za zapošljavanje, pa sam s nestrpljenjem čekala rujan", ispričala je A. Š. za Slobodnu Dalmaciju.
"Tada me dočekala nova barijera. Utvrdili su da imam godinu radnog staža koji sam stekla na porodiljnom dopustu. U međuvremenu se promijenio zakonski propis koji meni i sličnima koji su radili izvan struke sada omogućava stručno osposobljavanje bez zasnivanja radsnog odnosa. S radošću sam dočekala zakonske izmjene, otišla u sinjsku Ispostavu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, uzela potrebne formulare i odnijela ih poslodavcu koji je i dalje bio voljan primiti me na stručno osposobljavanje", ispričala je djevojka.
Umjesto suglasnosti - odbijenica
S poslodavcem se dogovorila da će početi raditi čim stigne suglasnost sa Zavoda, no umjesto suglasnosti poslodavac je dobio odbijenicu - uz obrazloženje da se pravo na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa ne odnosi na zdravstvene djelatnike.
To su potvrdili i u Ministarstvu rada. "Svi zdravstveni radnici među kojima su i farmaceutski tehničari ne mogu za stažiranje u medicini koristiti mjeru stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa putem HZZ-a. Ta je mjera predviđena za povećanje vještina nezaposlenih osoba prijavljenih na HZZ-u i nije obvezna, za razliku od stažiranja koje je obvezan nastavak obrazovanja zdravstvenih radnika", odgovorio je Krunoslav Vidić, glasnogovornik Ministarstva rada.
Vidić je objasnio kako Ministarstvo zdravlja nalaže da sa zdravstvenim radnikom stažistom zdravstvena ustanova u kojoj stažira sklapa ugovor o radu, a Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje tim stažistima isplaćuje dio plaće na što plaća i pripadajuće doprinose.