Dvije i pol tisuće četvornih kilometara u eksteritorijalnom moru kod otoka Jabuka zabranjen je ribolov. Pravilnik o tome dogovorile su zajedno Hrvatska i Italija, a odnosi se na brodove iz obje zemlje koji koriste koće i dredže, piše N1.
Rezultati vidljivi tek za tri godine
Zabranom ribolova htjelo se zaštititi vrstu oslića, škampi i grdobina i obnoviti riblji fond. No, 25. srpnja u ponoć pravilnik prestaje vrijediti, a novi nije dogovoren. U međuvremenu su Talijani najavili da ponovno kreću u ribolov na tom području.
"Znanost je ustanovila da se tu mrijesti škamp i oslić i mi ribari smo to prihvatili i dali obol da se zabrani, a sada nam je žalosno da Talijani bez monitoringa i bez ičega kažu da će 26. srpnja otvoriti Jabučku kotlinu za rad", kaže ribar Romeo Mikičić.
U Ministarstvu poljoprivrde kažu kako prije donošenja nove doluke treba vidjeti rezultate jendogodišnje zabrane izlova.
"Najmanje bi trebale još dvije godine, a da bi se vidjeli rezultati trebalo bi tri godine. Za početak treba vidjeti rezultate i onda donijeti odluku o daljnjem režimu Jabučke kotline", kaže Ante Mišura, pomoćnik ministra poljoprivrede.
Talijanski ribari rade pritisak
No, pitanje je hoće li i dosadašnja zabrana imati smisla ako u ponedjeljak opet započne veliki izlov ribe.
"To je tipična posljedica jer mi nemamo strategiju što da radimo, jer da smo to proglasili gospodarskim pojasom mogli smo pred EK i ne raspravljati se s Talijanima jer bi znanstvenim dokumentima mogli zabraniti koćarski riboilov", kaže Alen Soldo, s Instituta za ribarstvo u Splitu.
U vezi tog problema, europarlamentarka Ruža Tomašić je od Europske komisije zatražila da riješi bilateralno pitanje između Italije i Hrvatske, strahujući da talijanski ribari rade pritisak kako bi se po isteku zabrane ribolov dopustio.