U prosincu su premašeni svi rekordi u potrošnji. Potrošili smo gotovo 14 milijardi kuna. Izdano je manje računa nego prošle godine, ali s većim iznosom. Kako smo potrošili te milijarde i jesmo li postali rastzrošni ili optimisti.
Od hrane i pića do božićnih darova. Kupovalo se sve pa su Hrvati u prosincu u trgovinama ostavili 13,7 milijardi kuna. I nadmašili sva očekivanja. No jesu li potrošili previše?
"Pa ne znam, nekakvih 500-600 kuna za nju, za parfeme i nekakvu šminku, te neke sitnice. - A ti? - Ja sam manje, mrvicu manje, nešto sam simbolično obitelji kupila i njemu sitnicu", kažu Mario i Larisa.
Nemam što potrošiti tako da ne mogu potrošiti previše, prema potrebi sve."
Kupovali ste darove?
"Naravno, 100-200 kuna", ističe Vojo.
"Uglavnom kozmetika, ali sam se uokvirila u nekakve normalne cijene."
I sad imate za trošiti i u siječnju?
"Ne, samo sprej za čizmice jer se bojim kiše i samo to sam kupila", govori nam Draženka.
Najviše se trošilo u subotu 23. prosinca, dva dana prije Božića. Darovi su se kupovali samo članovima obitelji i voljenoj osobi, a za jedan se izdvajalo između 100 i 500 kuna.
Pod božićnim drvcem najviše se našlo igračka, kod 40 posto građana. 37 posto njih darovalo je kozmetiku, a 36 posto obuću i odjeću. 25 posto zapakiralo je neki prehrambeni proizvod, a svega 13 posto odlučilo se za elektroniku i uređaje, najviše mobitele.
Vrećice su se, poručuju iz Hrvatske gospodarske komore, ovih blagdana punile kao prije krize.
"Povećana blagdanska potrošnja posljedica je rasta životnog standarda, činjenice da je zaposlenost rasla 2 posto, da je trgovina na godišnjoj razini rasla 4 do 5 posto kao i činjenica da su plaće rasle od 4 do 5 posto u protekloj godini i sve skupa zaključno da vidimo rast BDP-a", kaže nam Tamara Ravlić iz Sektora za trgovinu HGK.
Računa je u 2017. ipak bilo manje nego u 2016., ali s većim iznosima. Ovog prosinca izdano ih je gotovo 180 milijuna. A prosječni je iznosio 77 kuna, što je pet kuna više nego u prosincu prošle godine. Mnogi se danas s razlogom pitaju jesmo li trošili racionalno.
"Imamo nekakvo smanjeneno otpuštanje, imamo povećanu potražnju za radnicima, za radnim mjestima, sve to ulijeva nekakav optimizam i kod građana pa se lakše upute i prema potrošnji. To ne znači da su ljudi onda bezglavo trošili. Ono što i prvi pokazatelji govore je da je to i dalje bila razumna potošnja", govori predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Razumno ili ne, nakon rastrošnog prosinca, troši se i drugog dana siječnja.