Povodom rasprave o žalbi talijanske vlade na presudu Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu koji je naložio Italiji uklanjanje raspela iz učionica u državnim školama, oglasila se i Hrvatska biskupska konferencija.
arti-200911080164006Sud je u studenom 2009. godine zabranio izlaganje vjerskih simbola u javnim ustanovama, a zatim, u ožujku 2010. godine uvažio žalbu Republike Italije i dopustio njihovo isticanje. U srijedu, 30. lipnja, konačnu odluku o sudbini križeva u Italiji donijet će Veliko vijeće Europskog suda.
'Ne biste smjeli odbaciti križeve'
U izjavi Stalnoga vijeća HBK o izlaganju kršćanskih vjerskih simbola navode kako "društva kršćanske tradicije ne bi smjela odbaciti javno izlaganje svojih vjerskih simbola, osobito na mjestima obrazovanja svoje djece".
Tvrde kako "prisutnost kršćanskih vjerskih simbola, osobito simbola križa, koji odražava vjerske osjećaje kršćana svih denominacija, nema namjeru isključiti nikoga, ali izražava tradiciju koju svi poznaju i prepoznaju zbog njezine velike vrijednosti".
'Europa je pluralna zahvaljujući kršćanstvu'
"On ne nameće vjeru, već izražava najviši altruizam i velikodušnost te najdublju solidarnost, koja se nudi svima", navodi HBK. Naglašavaju i kako je "Europa upravo zbog svog kršćanstva potvrdila autonomiju duhovnih i zemaljskih sfera te je već neko vrijeme otvorena vjerskom pluralizmu, iskazujući poštovanje za prava kako vjernika tako i onih koji to nisu. Ona to još više čini u današnje vrijeme, kada se druge religije šire i koriste prednosti te multikulturne stvarnosti."
Podsjećaju kako u svim europskim zemljama pravo na slobodu vjeroispovijesti postoji i jača i da su u raznim zemljama drugi vjerski simboli dozvoljeni zakonom ili spontanim prihvaćanjem.
"Crkve i kršćanske zajednice zalažu se svugdje za dijalog s drugim vjerskim zajednicama i vjerama te djeluju kao sastavni dio svojih nacionalnih stvarnosti. Kada je riječ o simbolima, nacionalne stvarnosti upoznate su s raznim zakonima i autonomnom društvenom i pravosudnom evolucijom, koja se mora poštovati u okviru ispravnog odnosa između država i europskih institucija", navodi HBK.
Prethodni članci:
arti-201002250612006 arti-201004150238006