Iz dana u dan u hrvatskom se zdravstvu radi po istom principu: pakiranje kutija s lijekovima i medicinskim materijalom za sve bolnice, a onda čekanje na plaćanje i do dvije i pol godine.
"Prema zadnjim podacima na 28.2. Mediacl Intertrade ima 352 milijuna kuna dospjelih dugovanja od strane bolnica. Mi svoje obaveze prema dobavljačima ispunjavamo sukladno ugovoru. Isto tako dižemo kredite da bismo mogli podmiriti svoje dospjele obaveze", Diana Percač, direktorica prodaje u Medical Intertradeu.
Dug veledrogerijama je gotovo dvije i pol milijarde kuna. Opća bolnica u Vinkovcima rekorder je s 900 dana neplaćanja. Slijede Sisak i Vukovar.
Među KBC-ovima u top tri su Osijek, Sestre milosrdnice i KBC Zagreb s gotovo godinu dana dugovanja.
I tako u krug. Veledrogerije dostave lijekove i potrepštine, bolnice plaćaju daleko kasnije od 60 dana propisanih Zakonom, veledrogerije se zadužuju, duguju bankama - pitanje je do kad tako?
"Vezani smo uz delikatan posao koji je vezan uz ljudsko zdravlje. I jako je teško reći da nekom pacijentu nećemo isporučiti neki lijek, jer radi se o lijekovima koji spašavaju ljudski život", dodaje Percač.
Kad bi Veledrogerije na svoj dug od 2014. tražile i zatezne kamete - bilo bi to još 600.000 kuna. O ovom problemu koji nije nastao preko noći i već traje godinama, sutra u 10 je sastanak u Ministarstvu zdravstva.
U RTL-u Danas razgovarali smo s direktorom Medike Jasminkom Hercegom, koji je predložio rješenje za nastalu nezavidnu situaciju.