Stanje je bolje nego prije kada plaću za svoj rad nisu dobivali deseci tisuća radnika - no najnoviji podaci Porezne uprave s liste srama poslodavaca koji ne isplaćuju plaće i dalje su zabrinjavajući. Od siječnja do prosinca prošle godine bilo je 7413 tvrtki i obrtnika koji iz raznih razloga nisu isplaćivali dohotke za čak 25.854 radnika. Kako ovu hrvatsku specijalnost proživljaju oni koji su se našli u njoj naša reporterka Maja Brkljača provjerila je u matuljskom TIBO-u.
Da stvar bude gora u firmi pred stečajem država je državu stavila na stup srama.
Gordan i Mario već 20 godina na poslu dijele i dobro i zlo - a proteklih 6 mjeseci im je, kažu, najteže. Svaki dan rade, a ne dobivaju plaću.
"Ne znam, još uvijek je nada da ćemmo te otpremnine dobit. Možda i nastavak proizvodnje, nada", kazao je radnik TIBO-a Mario Zajiček.
Žalosno da u današnjem 21. stoljleću mi dolazimo na posao i apsolutno 6 mejseci radimo bez plaće to nije bilo ni u robovlasničkom društvu a država je nijemi svjedok svega.
Gordan ima dvoje djece - osnovnoškolce koji znaju da tata ne dobiva plaću pa puno I ne pitaju.
"Račune pomalo stavljamo u stranu, plaćaš one koji su bitni, one koji nisu bitni toliko malo staviš, nije lako, zovu stalno iz banke, krediti, opomene, katastrofa", iskustvo je Gordana Frlana, rakođer radnika TINO-a.
Siniša Palada je u TIBO došao iz propalog Torpeda pa je sličnu agoniju već prošao. Očajan je. Kaže noću spava.
"Bome da, mislim ne vidim izlaz...", kazao je Siniša.
Radnici se čude kako je moguće da vlada redovito isplaćuje plaće po ministarstvima, a njima koji također rade za državu ne da plaću pola godine.
"Šta se može mislit kad je toliko okrutna država da ne brine za radnika nikako, sve neke svoje privilegije I povlastice, a radnik je najniži bez ikakvih prava?", upitao se radnik TIBO-a Ivo Šepić.
Posuđuju novac za kruh i za benzin kako bi došli na posao. Isto će učiniti i sutra. Stečaj čije se pokretanje očekuje za desetak dana možda može donijeti spas.