Hrvatska državljanka, studentica ekonomije Anamaria Matušek, koja je danas iz Wuhana u Kini doputovala u Zračnu luku Franjo Tuđman u Zagrebu ne pokazuje simptome zaraze koronavirusom te će biti još dva dana u izolaciji do isteka 14-dnevnog razdoblja inkubacije, izjavio je ministar zdravstva Vili Beroš, koji tvrdi kako i dalje nema mjesta panici.
"Apsolutno nema mjesta panici, nije riječ o postojanju bolesti; planirali smo imati vježbu, i sad je neplanirano imamo uživo", rekao je ministar, koji je u Zračnu luku došao u pratnji epidemiologa Bernarda Kaića te pročelnika Ureda za upravljanje u kriznim situacijama Grada Zagreba Pavla Kalinića. "Dakle, ona je zdrava, nema bolest, ovo je samo način pripremanja za ovakve i slične slučajeve", ustvrdio je Beroš.
Galerija
Komplikacije pri dolasku
Inače studentica treće godine ekonomije u Wuhanu, Anamaria je novinarima rekla kako je upravo doputovala iz Kambodže. „Imala sam komplikacija pri dolasku u Hrvatsku, nisu mi dozvolili let van Kambodže. Hvala bogu sve je dobro prošlo, nakon tri dana putovanja, evo me.
Upitana kakvu je proceduru prošla, kaže da je uz hrvatsko veleposlanstvo trabala napraviti plan izlaska iz Kambodže jer su im rekli da ne smiju izaći iz zemlje. "Pri dolasku u Hrvatsku svi bili jako, jako simpatični. Moram se odmah javiti u Andriju Štampara u Zagrebu, tako da ću imati valjda prvi pregled, dva dana još karantena doma i onda će valjda biti sve uredu. “
Na pitanje jesu li je već pregledali ovdje kaže da nisu te je potvrdila da nema nikakve simptome virusa.
Kina jos se nije činila nesigurnom
Rekla je da joj se Kina kao Kina nije činila nesigurnom, sve dok nisu izašli van. „Više je bila paranoja kad vas ne puste van iz države. Onda mislite nešto ne valja, nešto nije u redu.“
„Cijela situacija je nastala kad smo otišle van Kine, i onda je bila zabrana ulaska u Wuhan i širenje virusa i zapravo ispravan broj smrtnih slučajeva. Do tada se tajilo, nitko nije rekao koliko je bilo smrtnih slučajeva.“ Kaže da se čula s prijateljima iz Wuhana koji su odlučili samostalno ostati tamo iako iako su ih ambasade htjele evakuirati. „Njihova odluka, ja osobno ne bi“.
Ponovila je da je u kućnoj karanteni još dva dana i da se mora javljati doktoru. Upitana želi li se i kad bi se vratila u Wuhan, rekla je da ne zna i da još ne bi. „Ipak, imam još neki mali strah koliko god vjerujem da se da to izliječiti, imaju super zdravstveni sustav, super liječnike. I dalje bih htjela da prođe određeni vremenski period. To mi je i mentor rekao s fakulteta, da rađe ostanem doma dok se situacija ne smiri“.
Dočekala ju je ekspertna skupina
Ekspertna skupina u zračnu je luku, kako je pojasnio, stigla nakon dojave o polijetanju aviona s Bliskog istoka prema Zagrebu u kojemu se nalazila hrvatska državljanka koja je prije 12 dana napustila Wuhan, grad u kojemu je infekcija počela, a po ministrovim riječima, sve su službe, počevši od uzbunjivanja, "odradile svoj posao na visini zadatka".
"S obzirom da znamo da je inkubacija 14 dana, htjeli smo postupiti na ovaj način. Da je prošao rok od 14 dana, nju bi smatrali potpuno zdravom osobom i ona bi se mogla slobodno kretati. Međutim, s obzirom da imamo još dva dana do isteka inkubacije, ona će s rješenjem sanitarne inspekcije biti podvrgnuta zdravstvenom nadzoru", kazao je Beroš.
Prije slijetanja zrakoplova, ministar je u pratnji ekspertne skupine sačinjene od stručnjaka epidemiološke struke javnog zdravstva prošao put koji je morala proći i putnica: graničnu policiju, sanitarnog inspektora i carinu.
"S obzirom da je riječ o tome da je ona otišla iz Wuhana prije 12 dana, dakle nalazi se u onom inkubacijskom periodu od 14 dana, želio sam provjeriti način postupanja svih službi prema navedenom slučaju", pojasnio je ministar Beroš. "Ona je u ovome trenutku potpuno zdrava, ali postupamo s potrebnim mjerama opreza", dodao je.
Ostali su još uvijek 'u zraku'
Upitan raspolaže li kakvim informacijama o sudbini preostalih četvero hrvatskih državljana koji bi trebali u nedjelju doputovati iz Kine u Francusku, ministar je kazao kako su oni prema njegovim saznanjima još uvijek "u zraku", a njihovo se slijetanje na jug Francuske očekuje u poslijepodnevnim satima, gdje je predviđeno da će ostati u izolaciji.
U Hrvatskoj trenutno nema oboljelih od koronavirusa, u Europskoj uniji je 21 oboljela osoba, u svijetu 14.564, a 305 ljudi je do sada umrlo, objavio je u nedjelju u 15 sati Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).