Plan Vlade i Nacionalnog Stožera civilne zaštite bio je da se do početka ljeta u Hrvatskoj cijepi barem 50 posto građana. No, cilj nije ispunjen, a u Europi su po tom pitanju samo tri zemlje lošije od Hrvatske - Bugarska, Rumunjska i Latvija, piše Dnevnik.hr.
Rovinj rekorder i brojem turista i brojem cijepljenih
Jučer je s potvrdom o primljenom cjepivu u Hrvatsku ušlo 72.000 turista.
"Lakše je puno, možemo svugdje ići“. "Idemo za Bosnu. Za tranzit kroz Hrvatsku ne treba ništa“. "Imamo potvrde, cijepljeni smo, sve je bilo dobro", neki su od komentara koje su turisti izrekli za Novu TV.
Od 430.000 stranaca, koliko ih trenutačno boravi u Hrvatskoj, više od polovice ih je na sjevernom Jadranu. Rekorder je grad Rovinj, koji je uspješan i u cijepljenju s 80-postotnom procijepljenošću. Zašto je u Rovinju tako, objasnio je za Novu TV šef istarskog Stožera civilne zaštite Dino Kozlevac.
"Imaju dva-tri razloga. Prvi je vjera ljudi u sustav, u znanost jer procijepljenost je uvjet da bi cijela Istra mogla živjeti normalno. Drugo je interes radi turističke sezone i djelatnosti, i svega onoga šta treba odrađivati", kazao je Kozlevac.
Raste interes za cijepljenje među medicinskim sestrama
U međuvremenu raste i interes za cijepljenje među medicinskim sestrama i tehničarima. Dio razloga leži i u tome što je u sustavu zdravstva najavljena mogućnost redovnog testiranja svih koji nisu cijepljeni ili nisu preboljeli Covid-19.
"Do danas je 75 posto medicinskih sestara cijepljeno. Prema našim istraživanjima, još 18 posto medicinskih sestara misli se cijepiti do jeseni", kazao je predsjednik Komore medicinskih sestara Mario Gazić.
Zakonito ograničavanje prava necijepljenih?
Zbog neostvarenog cilja kojeg (si) je zadala Vlada, iz Banskih dvora najavili su ukidanje novčanih potpora svim necijepljenima. No, postavlja se pitanje zakonitosti te odluke.
"Ukoliko takva odluka bude proizašla iz ovlaštenja koje je definirano zakonom, i ukoliko se taj cilj koji se želi takvom odlukom postići ne može postići nekom drugom odlukom, koja u manjoj mjeri ograničava njihova prava", objasnio je ustavnopravni stručnjak Mato Palić.
Sve u svemu, još smo daleko od kolektivnog imuniteta za koji je potrebno bar 70 posto cijepljenih s dvije doze cjepiva.