Hrvatska najgora na svijetu u klimatskim pregovorima

Klimatska konferencija dodijelila je Hrvatskoj nagradu Fosil dana! Ministarstvo za nju 'zahvaljuje dezinformacijama koje širi Zelena akcija'.

10.12.2009.
22:24
VOYO logo

Globalno civilno društvo Hrvatsku i Kanadu proglasilo je najgorom državom na svijetu u klimatskim pregovorima koji se trenutno odvijaju na Klimatskoj konferecniji u Kopenhagenu, izvjestila je Zelena akcija.

Riječ je o nagradi koju Konferencija dodjeljuje na kraju svakog dana i to pod nazivom Fossil of the day (Fosil dana).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je tu nagradu dobila zbog svog inzistiranja na umjetnom povećanju emisija u baznoj godini 1990. godini kako bi uspjela ispuniti preuzete obveze iz Kyoto protokola. Nagradi je doprinio i stav Hrvatske da joj se dopusti povećanje emisija od 6 posto do 2020. godine za razliku od većine država svijeta koje su najavile smanjenje od 20 posto i više, piše Jutarnji list.

Na vijest o antinagradi reagiralo je Ministarstvo zaštite okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na 15. konferenciji stranaka UNFCCC koja se održava od 7. do 18. prosinca 2009. godine u Kopenhagenu, hrvatski polazni pregovarački cilj, s pozicije samostalne države, za emisije stakleničkih plinova u razdoblju 2013.-2020. godine je 33,2 MtCO2-eq. To je smanjenje emisija od 5 posto od količine emisija u baznoj 1990. godini s uključenom Odlukom Konferencije stranaka Konvencije 7/CP.12. Ovaj cilj je privremeni cilj Republike Hrvatske do pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji kada preuzima svoje obveze u skladu s obvezama Europske unije što će tada biti 20% ili više. Iz čega je razvidno da Hrvatska ne traži da joj se dopusti povećanje emisija od 6% kao što uporno ponavlja Zelena akcija. Hrvatska je spremna preuzeti svoj dio obveza ali traži da u tom dijelu bude ravnopravna s ostalim zemljama. Hrvatska se dugi niz godina borila za pravedniju procjenu emisija bazne 1990. tj da joj se uračunaju u približnom iznosu emisije iz termoelektrana u koje je Hrvatska morala ulagati, a gradile su se izvan njezinog današnjeg teritorija, u Bosni i Hercegovini i u Srbiji. To je Hrvatskoj napokon na Konferenciji u Nairobiju 2006. i priznato", stoji u priopćenju u kojem Ministarstvo ujedno za nagradu zahvaljuje "dezinformacijama koje, kako kažu, širi Zelena akcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo