Prije 7 godina Matea je završila na listi pacijenata kojima je hitno potrebna transplantacija. Za mjesec dana dobila je jetru, a prije osam mjeseci, unatoč malim šansama, dobila je i Gabrijela.
"Evo, čuda se događaju tako da danas živim normalan život, radim,
imam normalan posao, dijete, muža. Zapravo sve što je bilo ostalo
je u prošlosti, samo još idem na
redovne kontrole svakih nekoliko mjeseci i to je to", priča nam
Matea Capan.
Sa samo 12 godina na operacijskom stolu završio je i Marko. Novi bubreg značio je novi život.
"13.4., na petak 13. su mi javili da sam dobio bubreg i da moram do 5 doći na KBC Rebro i ništa, ja sam se spremio, otišli smo, tu sam operiran od deset do dva ujutro i evo nakon 10 godina ja se osjećam super, radim kao normalan čovjek", Marko Kapelac.
Prošle godine u Hrvatskoj su transplantirana 354 organa, a darovano njih 150. I po tome smo najbolji u Europi. Na desetu godišnjicu članstva u Eurotransplantu, Hrvatska je njezina najuspješnija članica.
"Situacija u Hrvatskoj je sjajna! Da je barem takva situacija i kod nas u Njemačkoj. Na samom ste vrhu, ne samo u Europi, vi ste svjetski prvak u doniranju organa, a to naravno povećava i broj transplantacija! Trebate biti sretni i svojim znanjem pomoći susjednim državama i njihovim pacijentima", Bruno Meiser, predsjednik Upravnog vijeća Eurotransplanta.
"Ovo je prigoda zahvaliti prvenstveno onima kojih nema, čiji su organi uzeti i obiteljima koje su to emocionalno i ljudski podnijeli i dali, to je veličina. Uistinu možemo biti ponosni i na organizaciju i medisinski uspjeh gdje je Hrvatska danas u svijetu sami vrh", rekao je ministar zdravstva Milan Kujundžić.
A da bi na tom vrhu i ostali - potrebno je donirati. U središtu Zagreba na to su podsjetili i studenti medicine i osnovnoškolci, koji shvaćaju da jednim nesebičnim činom drugima mogu darovati život.