Za sezonu grijanja kod gospodina Zvonimira sve je spremno.
"To sam uzeo još prije Uskrsa, bilo je 400 kuna, sada su to drva 450, a do sezone grijanja ja mislim da će ta drva još otići", kaže Zvonimir Vekić iz Josipovca.
Lani su ista drva bila 380 kuna, ali su još uvijek za njega i njegovu obitelj isplativija opcija.
"Možemo se grijati koliko hoćemo za jeftinije. Velika je razlika i hvala Bogu imamo drva, ne treba nam ruski plin", smatra Vekić.
Ruski plin nije izbor za Slavonca Zvonimira, ali ni za gospođu Anu s Banovine. Njezino oružje protiv hladnoće čeka.
"Suprug i ja ostali sami, ložimo kamin. I to je eto najjeftinije. -Kakve su cijene? Sada je cijena 420", kaže Ana Franjić iz Petrinje.
Nešto povoljnija cijena je u Hrvatskim šumama. Nakon što je početkom travnja snižen PDV na ogrijevna drva s 25 na 13 posto. Kupujete li kod njih bukvu ćete po metru kubnom platit 273 kuna, a hrast desetak kuna manje.
"U odnosu na sve prijašnje godine interes je sve veći. Očito se povećanje cijena energenata svih ostalih odrazila na prebačaj ljudi na grijanje na drva. Porasla je prodaja drva za 20 posto na blagajnama šumarije u odnosnu na prošlu godinu", poručuje Zdravko Kaurić, upravitelj Šumarije Glina.
U šumarijama Sisačko-moslavačke županije porast za 20 posto, a na razini države već sada 10 posto više onih koji su se odlučili grijati na drva. Zato stiže apel iz drvno-prerađivačkog sektora s kojim će ići prema Ministarstvu poljoprivrede.
"Naš prijedlog je zadovoljavanje domaćih potreba jer sada više završava u zemljama okruženja", kaže direktor Drvnog centra Glina, Elmor Baraković.
Unatoč smanjenju PDV-a na drva iz Hrvatskih šuma kažu da privatni prerađivači nisu snizili nego povisili cijenu.
"Sad je 300 kuna, lani su bili jeftiniji 270 kuna", tvrdi Barica Piškor iz Petrovca.
Iako su skuplja nego lani, drva su i dalje najjeftinije, a od sada i najtraženije zimsko rješenje.