EVO, ŠTO TRAŽE /

Čak 62 posto mladih u Hrvatskoj živi s roditeljima. Po tome smo prvi u Europi. Na svoj Međunarodni dan mladi predali zahtjeve Vladi

Bolji sustav obrazovanja, stambeno pitanje mladih, zapošljavanje na ugovore na neodređeno nakon fakulteta su zahtjevi koji traže iz Mreže mladih Hrvatske.

12.8.2020.
21:56
VOYO logo

Bolji uvjeti rada, obrazovanja i stanovanja - samo su dio zahtjeva koji su predstavnici Mreže mladih Hrvatske uputili novoj Vladi. Na Međunarodni dan mladih osvrnuli su se na goruće probleme, a jedan od njih je i kasni odlazak od roditelja - u čemu smo prvi u Europskoj Uniji. 

Upravo bolji sustav obrazovanja, stambeno pitanje mladih te  zapošljavanje na ugovore na neodređeno nakon fakulteta traže iz Mreže mladih Hrvatske koji su svoje zahtjeve predali novoj Vladi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Mreže mladih Hrvatske Josip Miličević smatra: "Najveći problem s kojim se mladi susreću u Hrvatskoj nije to ima li ili nema posla nego koliko je kvalitetan i stabilan taj posao. Sve to treba promijeniti jer su to glavni razlozi zašto mladi odlaze i zašto se mladi ne uspiju osamostaliti i ostvariti u Hrvatskoj". 

Image
Foto: RTL

Traže sastanak

Tražili su sastanak sa novootvorenim Središnjim državnim uredom za demografiju i mlade koji će uskoro početi sa radom. Novi mandat je u ponedjeljak počeo državnoj tajnici u Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade Željki Josić: "Vrlo često kažemo da su mladi naša budućnost. Ja mogu reći da sam u nekakvoj mlađoj populaciji i meni su vrlo poznate teme kojima se bave i voljela bih da kroz četiri godine nađemo rješenje za određene probleme. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: RTL

Bit će zadužena za mlade u Hrvatskoj koji u odnosu na ostale zemlje Europske unije, najduže žive sa svojim roditeljima. U prosjeku odlaze s 31,8 godina. Prema lanjskim podacima Eurostata Hrvati najduže žive s roditeljima. 

U dobi od 25-34 godine čak 62 posto mladih u Hrvatskoj živi s roditeljima. Takav trend slijede gotovo 58 posto Grka, te 56,4 posto Slovaka. S druge strane, najbrže se osamostale Šveđani, Finci i Danci. Iz kuće Šveđani odlaze sa 17 godina.   

Image
Zar netko ih sabotira? /

Statistika po kojoj smo godinama najgori: Mladi Hrvati i Hrvatice bi se duboko trebali zamisliti

Image
Zar netko ih sabotira? /

Statistika po kojoj smo godinama najgori: Mladi Hrvati i Hrvatice bi se duboko trebali zamisliti

A Jozić je to komentirala riječima: "Mislim da je to više neka tradicija nego što su financijski uvjeti da ostanemo dugo kod roditelja jer je to naša sigurnost. Ja moram priznati da je meni obitelji i danas na usluzi".

Koračaju ka Markovom trgu

Umjesto na odmoru, za knjigom ili na poslu - mladi koračaju ka Markovu trgu. Upravo ljeto je bilo stresno za Jakova Cipurića, studenta iz okolice Zagreba koji je na fakultetu u Puli. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iznimno je nelagodno s pozicije studenta primjerice u lipnju ili srpnju biti izbačen iz stana radi turističke sezone, radi profita. Nama nitko ne pruža zaštitu, a prolazimo najstresnije razdoblje ispitnih rokova i slično, kazao je taj student iz  Pule.

U ljetnom smještaju u Studentskom domu na Savi u Zagrebu, Davor i Nikola nešto su bezbrižniji, ali o budućnosti itekako razmišljaju. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mojim godinama tek sam završio prvu godinu faksa, da je možda najveći problem što nakon faksa hoću li se možda zaposliti u struci, hoću li moći ostati u Hrvatskoj u Zagrebu, kazao je Nikola Markov. 

"Snalazim se koliko mogu, trudim se od početka od 18 godine, želim se što prije osamostaliti. Dok neki u mojim godinama su više fokusirani na fakultet i tako., poručio je Davor iz Karlovca. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo