Kako piše Slobodna Dalmacija, Kolinda Grabar-Kitarović, kao buduća vrhovna vojna zapovjednica, na raspolaganju ima 28 hrvatskih generala. Prema NATO-ovim parametrima, to je previše. Desetorica su višak.
Očekuje se da će Grabar-Kitarović ubrzo nakon predsjedničke inauguracije primiti vojni vrh, predvođen generalom zbora Dragom Lovrićem, koji će je brifirati o stanju u vojsci.
Predviđa se kako će među prvim obračunima na relaciji Ured predsjednika – Vlada biti imenovanje novog načelnika Glavnog stožera, budući da generalu Lovriću za koji mjesec istječe mandat.
Na ministru obrane Anti Kotromanoviću je da predloži Lovrićeva nasljednika, a na Grabar-Kitarović je da prihvati ili dade odbijenicu.
Žele impresionirati predsjednicu
Kako doznaje Slobodna, u Ministarstvu obrane upregnuli su sve snage da se napravi prezentacija svega do sada napravljenog u Oružanim snagama kako bi se impresioniralo predsjednicu. Intenzivno je i telefoniranje između Glavnog stožera i imenovane predsjednice. Naime, od nedavno se načelniku Glavnog stožera mandat može produljiti na godinu dana, ali za to je potrebna odluka predsjednice.
Prema pisanju Slobodne, nova predsjednica Kolinda Grabar Kitarović Lovrića doživljava previše bliskim Ivi Josipoviću, preko kojeg se nakon završetka vojne karijere namjeravao lansirati u diplomaciju. Za budućeg šefa Glavnog stožera, kako neslužbeno doznaju, spominju se dva imena – generali Jozo Miličević i Zdravko Klanac.
Miličević je trenutačno u Kini kao hrvatski vojni izaslanik, a javnosti je poznat po razotkrivanju afere "Kamioni" iz doba ministra Berislava Rončevića. Zbog odbijanja da sudjeluje u malverzacijama oko nabave kamiona, taj nekadašnji glavni inspektor obrane u MORH-u, umjesto zasluga, bio je maknut s inspekcijskog nadzora ove transakcije, degradiran te godinama neraspoređen.
Drugi kandidat, general Klanac, trenutačno je na čelu Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA), te ima goleme zasluge u borbi protiv korupcije i malverzacija u toj agenciji. Zbog nenamjenskog trošenja pet milijuna kuna, smijenjeni su bivši ravnatelji VSOA-a Darko Grdić i njegov zamjenik, sinjski alkar Ognjen Preost, pa je protiv njih i još trojice djelatnika agencije USKOK podignuo optužnicu.
Najava Grabar-Kitarović kako će "rehabilitirati" sedam generala koje je 2000. godine tadašnji predsjednik Stjepan Mesić umirovio, 14 godina poslije samim generalima ta gesta ne znači previše. Puno bi bilo korisnije da nova zapovjednica pokrene postupak smjene nesposobnih generala u vojnom vrhu i granama Oružanih snaga, zaključuje Slobodna.