Predsjednik Udruge liječnika poslodavaca u ugovornom odnosu Hrvatske udruge poslodavaca Željko Rotim upozorio je da će većina privatnih ugovornih ordinacija koje su u ugovornom odnosu s HZZO-om morati prestati s radom ako država ukine dentalnu zdravstvenu zaštitu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, a to bi ugrozilo 4000 tisuće radnih mjesta, piše Poslovni dnevnik.
Ministarstvo zdravstva navodno namjerava smanjiti opseg prava u primarnoj stomatološkoj zaštiti za osiguranike od 18 do 65 godina, a time se želi uštedjeti 1,2 milijarde kuna koliko se godišnje troši na stomatološke usluge.
''U ovoj krizi sigurno je da si većina pacijenata neće moći priuštiti plaćanje dentalnih usluga i ako do takve odluke dođe sigurno će većina ordinacija morati prestati s radom, a stanje dentalnog zdravlja bit će dodatno smanjeno'', kazao je Rotim.
Rotim se nada da ako do toga dođe, da će Ministarstvo konzultirati struku, ali i poslodavce. Hrvatska komora smatra da će Ministarstvo, kao i dosad, surađivati s njima i po tom pitanju.
Doktori dentalne medicine posebno ugroženi za vrijeme pandemije
''Komora će poduprijeti svaki prijedlog koji će potaknuti građane na pojačanu svijest i brigu o oralnom zdravlju, uvažavajući nužnost preventivnih postupaka kod najmlađih i osoba starije životne dobi. Prilikom uvođenja ikakvih promjena mora se strogo voditi briga o ugroženim i najmlađim skupinama. Komora inzistira na pružanju dentalnih usluga u skladu s pravilima i standardima struke, ali podržava i sve inicijative za provođenjem preventivnih mjera'', izjavili su iz Komore.
Usluge se, kaže Rotim, i vrednuju drugačije, uzevši u obzir aktualnu pandemiju koronavirusa, a doktori dentalne medicine spadaju u najugroženiju populaciju u zdravstvu uz veliku mogućnost zaraze.
''Doktori dentalne medicine dodatno su u stresu zbog brige oko egzistencije. Pacijenata je sve manje zbog straha od pandemije i većinom dolaze hitni i neodgodivi pacijenti. Privatnih pacijenata vrlo je malo'', rekao je Rotim.