Zbog "afere vjetroelektrane" i pogodovanja određenim tvrtkama i projektima iz sustava obnovljivih izvora energije, oglasila se i Zajednica obnovljivih izvora energije Hrvatske gospodarske komore. Osudili su preferencijalni tretman pojedinih investitora, u "aferi vjetroelektrane" to je tvrtka C.E.M.P., te dodali da se zbog takvih slučajeva stigmatizira cijela branša.
"Od samih početaka Zajednica OIE HGK je okupljala i hrvatske proizvođače opreme, a Komora je uvijek snažno poticala uključenje hrvatskog gospodarstva u što većem obujmu. Predstavnici tvrtki članica stremili su što većem lokalnom zapošljavanju i ugradnji hrvatskih proizvoda i materijala kada god je to bilo moguće. Svi oni su ponosni na ono što su izgradili, ali u tom ponosu ih smetaju novinski napisi puni neistina. Ako su postojale nepravilnosti neka se to jasno kaže, a ne da se stigmatizira cijela branša“, istaknuo je Bojan Reščec, voditelj Grupacije za energiju vjetra HGK, komentirajući trenutačna zbivanja.
Ne podržavaju različiti tretman
Dodao je da se guranje pojedinih investitora ili projekata nije događalo unutar njegove specijalizirane zajednice HGK, niti se ikad odobravao različit tretman investitora u energetskim projektima. Upravo suprotno, ističu u zajednici, zastupa se stajalište da svi moraju imati jednaku šansu za realizaciju projekata, ali uz poštivanje zakona.
"Jedan od glavnih ciljeva udruživanja tvrtki je bilo uklanjanje predugih i kompliciranih procedura ishođenja dozvola i suglasnosti, no Zajednica je uvijek zastupala stajalište da svi moraju poštivati Zakone i propise RH i da svima mora biti data jednaka šansa za realizacijom projekata. Uvijek smo se stavljali na raspolaganje donosiocima odluka za svaku pomoć kod kreiranja pravnog okvira, osmišljanja strategija ili dostave podataka, jer želimo jednake uvjete za sve", rekao je Tonći Panza, jedan od osnivača Zajednice OIE u HGK.
On je istaknuo da je nepravedno prema drugim članicama Zajednice to što su neki investitori uspjeli ishoditi dozvole u znatno kraćem vremenu od drugih i time došli u situaciju da im projekti budu uvršteni u raspoložive kvote umjesto ili ispred drugih.
"Tako su direktno ostvarili znatnu financijsku korist, a istovremeno nanijeli veliku štetu drugima. To osuđujemo i želimo poslati jasnu poruku da se takva prednost i korist ni u kojem slučaju nije stekla kroz aktivnosti Zajednice ili njezinu potporu. Stoga je pogrešno zbog takvih pojedinaca rušiti ugled cijele branše“, izjavio je Reščec i još jednom pozvao da se provjere sve okolnosti i izdane dozvole za vjetroelektrane.
Nejasne procedure i veliki rizici
Predsjednik Zajednice OIE, Ivo Čović je poručio da su dosad izgrađene vjetroelektrane rezultat ulaganja tvrtki u razdoblju od 2000. do 2013. godine, uz nejasne procedure, česte promjene pravilnika i uz veliki rizik za investitore.
"Hrvatska je do 2016. izgradila prvih 400 MW vjetroelektrana i time postala lider u regiji, na što bi morala biti ponosna. Svim tvrtkama, i stranim i domaćim, koje nisu odustajale od svog cilja i koje su ulagale i predugo i previše treba odati priznanje jer su iznijele taj važan prvi investicijski ciklus“, tvrdi Čović i dodaje da su upravo investitori zaslužni što je Hrvatska izgradila vjetroelektrane i time smanjila potrebu za skupim uvozom električne energije.
Dodao je da vjetroelektrane u sebi sadrže značajan dio hrvatskog znanja, rada i materijala, zapošljavaju domaću radnu snagu te pridonose razvoju lokalnih zajednica i važnom putu Hrvatske prema energetskoj neovisnosti. Naglasio je da se Zajednica zalaže za utvrđivanje svih propusta i nepravilnosti te za odgovarajuće postupanje, kako se ne bi nepravedno stigmatizirale sve druge tvrtke, koje predstavljaju većinu i odgovorno rade svoj posao.