Kako piše list, političke stranke po zakonu od pravnih osoba smiju primiti maksimalno 200.000 kuna godišnje, a u izbornoj godini te su donacije ograničene na 100.000 kuna. Fizičke osobe im, pak, mogu donirati najviše 30.000 kuna, a veće vrijednosti donacije stranke su dužne odmah prijaviti Državnom izbornom povjerenstvu i u roku od osam dana uplatiti u državni proračun.
Nedopuštene donacije
HDZ je propustio prijaviti i u roku doznačiti ukupno 61.700 kuna. Od toga je 15.000 kuna prijavio nakon propisanog roka, dok nedopuštene donacije u iznosu 46.700 kuna uopće nije prijavio, stoji u izvješću državnih revizora, koji su HDZ-u za poslovanje dali bezuvjetno mišljenje.
Zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo potvrdilo je pokretanje postupka protiv HDZ-a te napominju kako postupaju po zaprimljenoj obavijesti DIP-a.
Nova afera
HDZ se požalio kako je donacije nemoguće prijaviti i uplatiti na vrijeme zbog prekratkih zakonskih rokova, no iako su kazne za prekršaj za koji državno odvjetništvo tuži HDZ simbolične, prekršajni postupak zbog neuredno prijavljenih i vraćenih nedopuštenih donacija za HDZ je neugodan jer je stranka na optuženičkoj klupi u aferi “Fimi media”, u kojoj je bivši predsjednik HDZ-a i premijer, a s njim i cijela stranka, optužen za financiranje kampanja novcem izvučenim iz državnih tvrtki i institucija, piše Večernji list.
DIP je DORH-u nakon prošlogodišnjih parlamentarnih izbora prijavio 18 izbornih sudionika, među njima i HDZ-ova koalicijskog partnera Most, ali državna revizija u izvješću ne spominje da DORH protiv njih vodi bilo kakav postupak.