Ispravan stav, punjenje pištolja, sigurnosno rukovanje i pogađanje mete potrebno je naučiti prije dobivanja dozvole za posjedovanje oružja. U zadnjih 15 mjeseci, vlasnik civikle streljane, Rajko Radmilović, čak je 700 puta učio nove članove o korištenju vatrenog oružja. U svojih 20 godina rada, kaže, nikada nije imao toliko novih članova kao sada.
"Imamo cura, žena, sve više. Prvo dođu da ubiju tu znatiželju prema oružju, a onda ih mi naučimo pucati, pa žele oružje i u osobnom vlasništvu", objasnio je Radmilović za RTL.
U MUP-u primjećuju da sve više Hrvata podnosi zahtjeve za nabavu oružja. U zadnje tri godine 60.000 ljudi tražilo dozvolu za oružjem, uglavnom lovci i strijelci.
Darko Vrabec iz trgovine za prodaju oružja kaže da nema nešto posebno kod oružja što ih čini popularnim, već je interes generalno porastao. A oružje je, kažu, i pojeftinilo. Nekada se odlazilo u Njemačku u kupovinu, a sada je cijena pristupačna i u Hrvatskoj što je jedan od razloga zašto je i interes za oružjem porastao.
Stručnjaci vjeruju da je ljude na kupovinu mogao potaknuti rat u Ukrajini, no oružje se ne može samo kupiti u trgovini. Ima ga i na Njuškalu. Dok se pištolj na internetu prodaje za 500 eura, puška, ili kalašnjikov koji je pronađe putem oglasa, se prodaje za 1.700 eura.
Prije kupnje, dužni ste policiji prijaviti nabavu oružja, imati potvrdu da pištolj ili pušku imate gdje čuvati na sigurnom i potvrdu od liječnika koja govori da ste sposobni s njime rukovati.
Kod nas je registrirano oko 300 tisuća komada oružja.