Tvrđava Sv. Mihovil se isprofilirala kao jedna od najposjećenijih koncertnih pozornica na Jadranu, a Barone kao najljepši gradski vidikovac koji posjetitelje uvodi i u gradsku povijest.
"Ovo je prva šibenska tvrđava koju smo posjetili i prelijepa je", rekla je Marisa iz Nizozemske.
"Upravo slušamo priču kojom se vraćamo u daleku prošlost i to je lijepo", rekla je Martha iz Belgije.
Prve dvije obnovljene tvrđave lani su imale 10 milijuna kuna prihoda, a sada se uređuje i treća, posljednja kopnena koja će tvoriti jedinstveni fortifikacijski prsten osvježen inovativnim sadržajima.
"Sve ono što je u Šibeniku napravljeno zadnjih pet-šest godina je zaista napravljeno europskim novcem i to na način da taj novac sam sebe valorizira. Dakle, nisu to obnovljene samo kamene zidine, pa se naplaćuju ulaznice, nego Šibenik je iznjedrio jedan specifičan model upravljanja fortifikacijskim sustavom", rekao je gradonačelnik Šibenika Željko Burić.
Na Tvrđavi sv. Ivana nudit će se jela iz 17. stoljeća, a uz veliki polivalentni amfiteatar i prostor za meditaciju i odmor, predviđeno je i igralište za djecu
"To će biti prva tvrđava koja će u sebi imati integriran smještaj. On će biti u podzemlju tvrđave, neće biti vidljiv. Tu će moći boraviti studenti, učenici, ali i stručna zainteresirana javnost koja će sudjelovati na određenim seminarima, arheološkim istraživanjima, bit će tu ljetne škole arhitekture i mnogo sadržaja", Petar Mišura, pročelnik za gospodarstvo, poduzetništvo i razvoj grada Šibenika.
Radovi na prve dvije tvrđave stajali su zajedno oko 31 milijun kuna, a Sv. Ivan - daleko najveća šibenska tvrđava - i bez uređenja pristupne ceste stajat će oko 50 milijuna kuna.
"Predviđeni rok radova je 18 mjeseci. Obuhvat je velik, gradilište se proteže na nešto više od 18 tisuća metara kvadratnih", rekao je izvođač radova Domagoj Nikolac.
Nakon uređenja i treće tvrđave Šibenčani su spremni povezati ih međusobno žičarom i to planiraju napraviti do 2027. godine.