Građani koji su se u nedjelju, na Dan otvorenih vrata Hrvatskog Sabora, susreli s predsjednikom Sabora Željkom Reinerom, pozvali su ga da se čim prije zaustave podjele u društvu, te poručili da su protiv prepucavanja političkih stranaka i podjela na kojima pojedini zastupnici ustrajavaju.
U ime tihe većine, zaustavite podjele, ne želimo svađe i prepucanja političkih stranka, želimo stabilnu i ugodnu državu za sve građane, za naše unuke, za nas bake i djedove, rekao je Mirko Ezgeta.
Možete li u Saboru 'spustiti' zastupnike koji namjerno građane dijele na 'mi i oni' i pritom druge prozivaju za netoleranciju, pitao je Reinera jedan Zagrepčanin, dodajući kako nigdje u Zagrebu ne vidi podjele o kojima neki zastupnici govore. Nekima je u cilju 'razbucati' ovu državu, ustvrdio je građanin.
Predsjednik Sabora suglasio se da Hrvatskoj ne trebaju podjele, te izrazio nadu da će "svi" čim prije shvatiti da nisu dobre, pogotovo u vrijeme gospodarske i vrijednosne krize. Podjele su suprotne onome što građani žele, a to je stabilnost, to je "staviti glave skupa", pokušati napraviti najbolje za našu djecu i unuke, rekao je Reiner, dodavši da "neki interesi, očito, promiču podjele u društvu".
Građane smeta prazna Sabornica, telefoniranje
(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)
I ove, četvrte godine za redom, građani su na Danim otvorenih vrata, ponovili da ih smeta prazna sabornica, telefoniranje zastupnika dok traje sjednica.
Kakve su posljedice za zastupnike koji ne dolaze redovito, zašto ja moram biti redovita u školi, ne i zastupnici u Saboru, zanimalo je jednu učenicu.
Reiner priznaje da u "ovom času" nema nikakvih posljedica za neredovit dolazak zastupnika, ali najavljuje da se pripremaju izmjene u tom pogledu.
Kad je riječ o korištenju mobitela u Sabornici, brani kolege. Većini zastupnika, objasnio je, 'pametni' mobiteli ne služe samo za telefoniranje, nego i za ažurno praćenje informacija.
Građani su svojim pitanjima potvrdili da pozorno prate sve događaje u državi, ali i u svom neposrednom susjedstvu.
Jedan proziva Sabor da ne govori, odnosno da nije reagirao, što se "prekodunavski teritorij" na kartama u Srbiji prikazuje kao srpski, što nema ništa od obećane reorganizacije, odnosno smanjenja broja općina i gradova.
(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)
Reiner potvrđuje da sa Srbijom nemamo "kompletno razgraničenje", ali i poručuje da su spomenuta iscrtavanja "irelevantna". Mogu si nacrtati granicu do Pekinga, ali granična crta nije definirana, rekao je.
Najavljuje da će za broj općina, "u skorom razdoblju" morati naći "najbolje rješenje", te da će lokalna uprava morati biti uređena na načelu "održivosti".
Jedan građnin zamolio je predsjednika Sabora da pokuša utjecati da ove jeseni, na 41. godišnjicu zagrebačke Župe svetog Luke, napokon zazvone crkvena zvona.
Imamo zvona, ali ne smiju zvoniti zbog buke, požalio se građanin.
Veliko zanimanje za Sabor
Manifestacija Dan otvorenih vrata organizira se u prigodi Dana Hrvatskog sabora, 30. svibnja, u spomen na dan kada je 1990. godine, nakon prvih demokratskih izbora konstituiran prvi višestranački parlament.
Svake, pa i ove godine, manifestacija privuče velik broj građana, jer bez prethodne najave i uz stručno vodstvo mogu razgledati saborsku zgradu i susresti se sa zastupnicima i predsjednikom Sabora.
I ove nedjelje u Sabor su došli posjetitelji svih uzrasta, od djece do umirovljenika, do podneva njih 300-tinjak. Do kraja manifestacije, dakle do 17 sati, očekujemo ih oko tisuću, kaže Ružica Šimunović, voditeljica saborske Službe za građane koja Dane otvorenih vrata organizira dva puta godišnje, uz Dan Hrvatskog sabora, 30. svibnja i uz Dan neovisnosti, 8. listopada.
S građanima se u nedjelju družilo i desetak, mahom HDZ-ovih zastupnika.