na gospodarskom forumu / Grabar-Kitarović pozvala Indijce da ulažu u Hrvatsku: 'Sadašnje investicije na prate dobre turističke brojke'

Image
Foto: Dalibor Urukalović/Pixsell

Moguću suradnju vidi na području brodogradnje, farmaceutske i obrambene industrije...

27.3.2019.
11:25
Dalibor Urukalović/Pixsell
VOYO logo

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na Hrvatsko-indijskom gospodarskom forumu upriličenom u prigodi državnog posjeta Hrvatskoj predsjednika  Indije.

U svom govoru istaknula je kako Hrvatska iz godine u godinu bilježi stalan porast dolazaka i noćenja indijskih turista. Hrvatsku je 2018. godine posjetilo gotovo dvadeset puta više turista (64.444) nego, ne tako davne, 2011. godine (3.630).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Voljela bih kada bi i gospodarska suradnja naših država bilježila takav rast, jer Hrvatska nije samo prekrasna turistička zemlja, s divnom prirodom i bogatom poviješću, nego i zemlja velikih razvojnih potencijala. U Republici Hrvatskoj jednaki tretman imaju domaći i strani ulagači. Radi povećanja izravnih domaćih i stranih ulaganja te povećanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, kontinuirano se unaprjeđuje zakonodavni okvir za poticanje ulaganja. Ulagači za svoje projekte ulaganja mogu koristiti brojne poticajne mjere, kao što su bespovratne novčane potpore te porezne olakšice", kazala je predsjednica.

Pozvala je "indijske prijatelje" da istraže hrvatske investicijske prednosti i poticajne mjere koje promiču ulaganja, o čemu mogu posvjedočiti i indijski investitori koji već posluju u Hrvatskoj. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ona je sada skromna i ne prati dobre turističke brojke i prijateljske političke odnose. U 2018. godini naša ukupna robna razmjena iznosila je 162,7 milijuna USD, a u toj skromnoj razmjeni udio hrvatskog izvoza iznosi manje od 10% (13,07 milijuna USD). Vjerujem kako to možemo promijeniti suradnjom i razmjenom iskustava u području ICT-tehnologije, gdje Indija prednjači na svjetskoj razini, ali i Hrvatska ima što reći na tom području."

VEZANE VIJESTI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je dobre primjere suradnje hrvatskih IT-tvrtki koje imaju predstavništva u Indiji te pozdravila ulaganje indijske tvrtke Infosys, koja je u svom razvojnom centru u Karlovcu zaposlila brojne inženjere, pridonijevši time sprječavanju odljeva visokokvalificirane radne snage u inozemstvo.

Grabar-Kitarović smatra kako i sektor obrambene industrije može postati područje veće suradnje između Hrvatske i Indije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Možda je dovoljno kazati kako je danas hrvatski vojnik u potpunosti opremljen hrvatskim naoružanjem i opremom, a tvrtke koje ih proizvode i u svijetu postižu sjajne rezultate, zahvaljujući prvenstveno svojoj konkurentnosti i kvaliteti." 

Moguću suradnju vidi i na području male i velike brodogradnje te farmaceutske industrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naše farmaceutske tvrtke ostvarile su brojne uspješne suradnje i ulaganja (ACG Lukaps u Ludbergu, Pliva i JGL suradnje u Indiji), ali vjerujem kako u zdravstveno-medicinskom području postoji velik prostor za daljnji razvoj suradnje."

Predsjednica je u svom govoru naglasila kako zemljopisni položaj, na sjecištu zapadne i jugoistočne Europe, čini Hrvatsku vrlo povoljnom za tranzitni promet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Morska luka Rijeka najveća je transportna luka u Hrvatskoj i jedna od najvažnijih luka za povezivanje Dalekog istoka i Srednje Europe, s najkraćim tranzitnim vremenom prijevoza. Stoga i ovim putem pozivam indijske izvoznike na korištenje svih prednosti i kapaciteta naših luka prilikom izvoza u Europu."

Pozdravila je potpisivanje sporazuma o suradnji koje će Hrvatska gospodarska komora danas razmijeniti s kolegama iz indijskih komora (Sporazum o suradnji s Udruženjem trgovinskih i industrijskih komora Indije (ASSOCHAM), Konfederacijom indijskih industrija (CII) i Federacijom indijskih trgovinskih i industrijskih komora (FICCI)).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, napomenula je kako bi je radovalo potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini između Indije i Europske unije. Izrazila je nadu kako će se ponovno pokrenuti i pregovori o Sporazumu o slobodnoj trgovini koji bi, uz postojeće bilateralne Ugovore o gospodarsko suradnji (Ugovor između Vlade RH i Vlade RI o gospodarskoj suradnji, stupio na snagu u srpnju 2017) i izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (Ugovor između Vlade RH i Vlade RI o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i sprječavanja izbjegavanja plaćanja poreza na dohodak, stupio na snagu u veljači 2015.) osigurao dobar pravni okvir za daljnji razvoj gospodarske suradnje dviju država.

"Sporazum o slobodnoj trgovini otvorio bi nove i veće mogućnosti za povoljniju trgovinu Hrvatske s Indijom te će se Hrvatska svakako zalagati za ponovno pokretanje pregovora i donošenje navedenog sporazuma", rekla je predsjednica naglasivši kako će Hrvatska biti predana uspostavi još bližih gospodarskih i poslovnih veza s Indijom te,nastaviti biti pouzdan partner indijskim gospodarstvenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indijski predsjednik pozvao Hrvate da istraže novu Indiju

Pozivom Hrvatima da istraže novu Indiju i s njome surađuju, Ram Nath Kovind predsjednik po broju stanovnika najveće demokracije u svijetu zaključio je u srijedu, drugog dana državnog posjeta Hrvatskoj, predavanje na Zagrebačkom sveučilištu o odnosima dviju zemalja. 

U predavanju naslovljenom "Hrvatsko-indijski odnosi: put naprijed", indijski predsjednik izrazio je zadovoljstvo što mu je pružena prigoda govoriti u godini u kojoj Sveučilište u Zagrebu slavi 350 godina postojanja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indija i Hrvatska imaju posebne kulturne veze, rekao je indijski gost. Podsjetio je da su u utorak, nakon njegova sastanka s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, potpisani sporazumi za jezike hindski i sanskrt sa Zagrebačkim sveučilištem na kojem studij indologije postoji 60 godina, a sanskrt se podučava još od 19. stoljeća.

"Učenjem našeg jezika i civilizacije istinski se zbližilo naše dvije zemlje", rekao je Kovind.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U godini u kojoj Indija obilježava 150. godišnjicu rođenja svog "oca nacije", predsjednik je rekao da je istaknuti hrvatski političar Stjepan Radić bio pod "velikim utjecajem Mahatme Gandhija". Pozvao je auditorij da nazoči 2. listopada, na Gandhijev rođendan, otkrivanju biste u Zagrebu.

Indijski  državnik i filozof Sarvepalli Radhakrishnan, autor djela "Indijska filozofija" i drugi po redu indijski predsjednik, bio je gost Zagrebačkog sveučilišta u listopadu 1965.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagreb je 1926. posjetio i Rabindranath Tagore, "najprevođeniji književnik" u Hrvatskoj, rekao je predsjednik Kovind. Otkrio je da su djela hrvatske književnice Ivane Brlić Mažuranić prevođena na nekoliko indijskih jezika, među njima i na bengalski i hindski. 

O civilizacijskom utjecaju Indije svjedoči interes hrvatskih udruga za indijski spiritualizam, jogu, glazbu, ayurvede,  filozofije koji djeluju u Hrvatskoj, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas je vrijeme za "novo partnerstvo", koje se zasniva na novim tehnologijama, inovaciji, održivosti, četvrtoj industrijskoj revoluciji, rekao je indijski predsjednik. Pozdravio je "hrvatski napredak u uspostavi uspješne demokracije" i prvo šestomjesečno predsjedanje Europskom unijom koje će Hrvatska preuzeti 2020. 

To će biti prigoda za još tješnju suradnju Hrvatske i Indije u okviru Europske unije koju Indija smatra "ključnim globalnim partnerom". Istaknuo je da se Indija zauzima za multilateralnost u globalnom svijetu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Artikulirano je na hrvatskom jeziku izgovorio poslovicu "Nema kruha bez motike" govoreći o zalaganju koje donosi uspjeh i poručio: "Zacijelo se snažno radili da iscrtate novu budućnost". 

"Čitav se svijet divi vašim sportskim uspjesima", rekao je o drugom mjestu hrvatske reprezentacije na Svjetskom nogometnom prvenstvu 2018. i ocijenio da će se taj uspjeh odraziti ne samo na sport veći i na druge sektore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednako tako "stvara se nova Indija" koja nadahnjuje,  globalno je povezana, utječe na svjetsko gospodarstvo, spremna je predvoditi u međunarodnim naporima da se pronađu rješenja za izazove od klimatskih promjena do gradnje nove globalne arhitekture u borbi protiv terorizma.

Na dan kada je Indija objavila da je uspješno srušila satelit protusatelitskim projektilom, indijski predsjednik govorio je o uspjesima indijske tehnologije u svemirskom programu, o biometrijskom identifikacijskom sustavu, možda najvećem IT projektu u svijetu.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indija ima drugu po veličini internetsku bazu, treću najveću znanstvenu i tehničku zajednicu u svijetu, sa 162 sveučilišta. Tisuću svjetskih kompanija danas ima sjedište u Indiji, rekao je.

Svoje obraćanje akademskoj zajednici u auli Sveučilišta u Zagrebu indijski predsjednik završio je istaknuvši demografiju kao "jedan od ključnih elemenata" za indijski uspjeh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo možda najmlađa zemlja na svijetu", rekao je, a mladi su nositelji napretka, inovacija, traženja novih rješenja, pa su i njihove zasluge da je Indija sa 7 posto rasta najbrže rastuće gospodarstvo u svijetu.

"Na mladima svijet ostaje", druga je poslovica koju je indijski šef države citirao na hrvatskom jeziku i zaključio: "Toliko toga možemo učiniti zajedno. Pozivam vas da istražite novu Indiju".

HOTEL PORTOFINO
Gledaj od 13.lipnja
VOYO logo