Predsjednik Sabora Josip Leko podsjetio je da je osnivanje sisačkog odreda prije 72. godine bio početak organizirane borbe za slobodu i mir na ovim prostorima protiv najstrašnije ideologije u povijesti čovječanstva, nacizma i fašizma.
"Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj ispunjava nas ponosom. Potiče nas na vjeru i snagu koju su imali hrvatski partizani u Drugom svjetskom ratu, a i hrvatski branitelji tijekom Domovinskog rata", rekao je između ostalog Leko.
Ponos antifašističkom borbom koja je krenula iz šume Brezovica istaknuo je i predsjednik Josipović. "Položili smo vijence. Sjetili smo se onih koji su dali svoj život za slobodu, demokraciju, za bolju Hrvatsku. Ali nismo ovdje da tugujemo, već da budemo ponosni, da se veselimo pobjedi i uspjehu Hrvatske koja evo već sutra, praktički sutra ulazi u Europsku uniju", poručio je Josipović.
Mesić osudio blaćenje Josipa Broza Tita
No, najviše je pozornosti primio govor bivšeg predsjednika Mesića (ujedno i počasnog predsjednika Saveza Antifašističkih boraca Hrvatske), koji je više puta bio prekidan pljeskom. Mesić je kazao da nije dovoljno samo sjećanje na Narodnoooslobodilačku borbu.
"Da ne bi bilo nikakve zabune, mislim na sve jači pritisak neofašista i na njihovu sve izraženiju prisutnost u javnom životu, a bez odgovarajuće reakcije", rekao je Mesić. Politika od tih pojava često okreće glavu, dok su oni koji bi željeli mijenjati povijest dio smišljene i organizirane kampanje, ocijenio je Mesić i pritom upozorio na pogubne posljedice neutralnosti i naopakog shvaćanja slobode govora pri spomenu nacifašizma.
"Jer iz toga jedino imamo govor mržnje, nacionalnu netrpeljivost i rasističke ispade ne samo na stadionima", kazao je Mesić, osudivši blaćenje vođe NOB-a Josipa Broza Tita. "Jer ako to prihvatimo, onda imamo maturante s velikim slovom U na majicama, pa još i u kombinaciji s križem. Bilo bi dobro da se Crkva od toga ogradi. Ukratko, onda imamo renesansu ustaštva, drugim riječima fašizma. Moja je poruka - to mora stati. Tako dalje niti može, niti smije", poručio je bivši hrvatski predsjednik.
"NOB je ostao i bit će legenda, a ponos koji su ostvarili antifašistički borci, obveza je koju treba prenijeti mladim generacijama", rezimirao je Mesić. Podsjetimo, 22. lipnja 1941. godine osnovan je sisački odred, začetnici Narodnooslobodilačke borbe na ovim prostorima u kojoj je aktivno sudjelovalo više od pola milijuna ljudi. Bio je to ujedno početak organizirane borbe u okupiranoj Europi, u kojoj je pobjeda nad fašizmom i nacizmom značila prekretnicu ka ujedinjenju, utemeljenom na demokratskim, slobodarskim načelima.