"Mislila sam tada da će ta tužna desetogodišnja kronologija užasa biti okončana. Prevarila sam se. Jer do dana današnjeg, iako imam sve papire u svoju korist, ne mogu naplatiti novac koji potražujem. Riječ je o 164.000 kuna. Cijelo to vrijeme, od 1994. godine, sam na birou za zapošljavanje i nikada mi nitko nije ponudio nikakav posao. Podsjetila bih da sam tada imala 40 godina. A tko će me uzeti sada i dati mi bilo kakav posao", ispričala je Đurđa Gerić za Novi list.
Stambena zadruga Adria, u kojoj je radila, otišla je u stečaj 2003. godine.
Njena priča jedna je kap u moru tužnih priča radnika ove zemlje. Kad joj je nestalo novaca za odvjetnike, sama je pisala u raznorazne institucije i skupila dokumente. Dani, mjeseci i godine su prolazili, a život joj je donosio samo nove muke.
"Najgore mi je bilo kada mi je kći umrla od raka. Nisam imala ni za pristojan spomenik da joj podignem. Ponovo sam krenula obijati vrata da mi isplate novac, ali nikakav rezultat nisam postigla. Kada mi je rečeno da je sve pri kraju, dobila sam nadu da ću kćeri urediti grob, da ću barem malo dostojanstveno i mirno živjeti sa svojim izvanbračnim suprugom koji je također ostao bez posla. A onda je netko opet podnio tužbu, a meni je rečeno da se strpim. Na pitanje koliko se moram strpjeti, odgovoreno mi je da bi moglo proći i pet godina dok se sve ne okonča i dok se ne proda imovina tvrtke kako bi se isplatili vjerovnici. Nisam mogla vjerovati. Pet godina? Za pet godina bit će 23 godine od kada sam dobila otkaz. Zdravlje mi je narušeno, nemam od čega živjeti i još se moram strpjeti pet godina", prepričala je Đurđa Gerić.
Zadruga nije imala imovine, osim jednog useljenog stana
Njena potraživanja pak ne mogu biti isplaćena jer propala tvrtka ima sedam vjerovnika koji potražuju svoje dugove, a tvrtka nije imala nikakvu imovinu koju bi prodala i namirila ih. Stečajni upravitelj Andrej Sablić objasnio je za Novi list da je Stambena zadruga Adria imala samo parnicu protiv trgovačkog društva Enmont d.o.o. Rijeka zbog jednog stana.
"Nakon što je prvostupanjska presuda donesena u korist Adrije, Enmont se žalio Visokom trgovačkom sudu i parnica je pravomoćno okončana u korist Adrije u ljeto 2010. godine. Po okončanju parnice podnesena je tužba na Općinskom sudu u Rijeci za iseljenje ljudi koji se nalaze u stanu koji je bio predmet spora i koji bi po okončanju tog postupka trebao biti procijenjen, unovčen i nakon podmirenja troškova postupka, te obveza mase raspodijeljen vjerovnicima. O tome koja će se cijena dobiti ovisi i postotak namirenja vjerovnika. Kada će to biti, to stvarno ne mogu reći", zaključio je Sablić.
Vezani članci:
arti-201101130194006 arti-201102070400006 arti-201010250411006 arti-201012240075006