Markač je u intervjuu za MediaServis pričao o tome kako je doživio ovacije po izlasku iz haaškog pritvora, tko mu je Haagu bio nadahnuće i što mu je bilo najteže, kakav odnos ima s Gotovinom....
"Ja nisam mogao vjerovati da se to događa meni i Anti u Zagrebu. Naravno, još nisam shvatio da se stvarno i istinski dogodilo to da smo slobodni. Preveliki je pritisak bio sve ove godine, bilo je tu ružnih poruka i da se sada sve svelo na to da se pitam jesam li ja to zaslužio kao osoba. Zar sam ja stvarno bio toliko važan i stvarno tako doprinio hrvatskoj slobodi, jer ima i mnogih onih koji su ravnopravni sa mnom, ja sam samo jedan od njih. I onda kada vidite to oduševljenje ljudi koji su nas dočekali s toliko puno radosti i s toliko optimizma, moje srce je bilo krajnje ispunjeno, bio sam veseo, ali nisam još shvaćao, kao niti danas, što se to ustvari dogodilo", rekao je Markač prisjećajući se dočeka na Trgu bana Jelačića.
Markač je kazao i kako je teško podnosio optužbe Haaškog suda. "Otišao sam tamo s vjerom da nisam kriv, međutim kada je to suđenje počelo ja sam teško podnosio činjenice koje je tužiteljstvo počelo kreirati na taj način da su analitički donošeni nekakvi zaključci iz više dokumenata, koji su nas tretirali kao prave zločince i to je teško kada vi sjedite na jednoj strani i ne možete reagirati, a morate slušati ta poniženja", istaknuo je Markač.
"Nisu mi uspjeli poljuljati psihu, imao sam tu stabilnost kao dugogodišnji sportaš, ali sam imao problem zdravlja", kazao je Markač, otkrivši da mu se stanje dodatno pogoršalo nakon prve presude. No, potpora je stizala sa svih strana, a pomogao mu je i Gotovina.
"Mi smo zadnjih godinu dana bili zajedno 24 sata, čitali knjige, prepričavali događaje, kuhali zajedno, slavili zajedno pojedine blagdane. Ja nemam brata i to je možda moja nesreća, ali u Anti sam našao čovjeka, on je moj prijatelj i iz prijašnjih godina, ne samo u Haagu, ali u ovih zadnjih godinu dana, ta nesreća koju smo nosili na leđima nas je toliko zbližila i kad sam duboko ušao u Antinu psihu, prihvatio ga kao prijatelja, na njega se uvijek moglo osloniti", otkrio je Markač.
Markač je kazao da u Haagu s optuženicima iz Srbije nisu pričali o ratu već o drugim temama. "Znači oni imaju stav prema Hrvatima, on nije pozitivan. Mi imamo svoj stav prema Srbima, ali se to ne komentira. I vi ne dolazite u prigodu da bi imali neku konfliktnu situaciju. To je neki prešutni dogovor. Ali to vam omogućava da napravite jednu atmosferu da ne zagorčavate svoj život koji je svima zagorčen, i nama i njima", kazao je Markač.
Što se tiče drugostupanjske presude, Markač se prisjetio: "Tu smo imali vjeru da može pasti zločinački pothvat, ali je onda ostalo ono pitanje koje pogađa osobno kad moraš reći, pa sve sam dao za tu svoju domovinu koju neizmjerno volim, a na kraju ću biti ratni zločinac. Nismo si mogli niti u primisli zamisliti da bi se ovako odigrao scenarij, pa da kažu slobodni ste."
Oluja je presudom postala legitimna i to je za nas neizmjerno važno, rekao je Markač, jer sada možemo "slobodno reći bez ikakvog pritiska, mi smo časno, dostojanstveno odradili i oslobodili svoju domovinu i svim turistima i svakom čovjeku u svijetu možete se time hvaliti".
Markač se osvrnuo i na najave iz Srbije koja će od Haaga tražiti dokumentaciju jer žele procesuirati navodne zločine za vrijeme i nakon Oluje. "Da su oni nešto imali snažno u dokumentaciji protiv nas ili protiv drugih hrvatskih branitelja, da bi oni to bili uporabili, sigurno. Međutim, mogućnost postoji da ima pojedinačnih slučajeva za koje se dobila nekakva informacija, ali čujte, to će rješavati pravosuđe", kazao je Markač.
Najavio je da će se u budućnosti posvetiti istraživanju Domovinskog rata, a planira napisati i knjigu.