Koliko je jaka bura na splitskom području pokazuje i ovaj video koji je objavila Radio Dalmacija.
U njemu je uhvaćen trenutak kada je orkanska bura srušila fasadu zgrade na križanju Vukovarske i Dubrovačke ulice u Splitu.
Sve se dogodilo oko 13 sati, a kako javljaju lokalni mediji, ulica je zatvorena za promet, no srećom nije bilo ozlijeđenih.
Trajekt plutao dva sata
Trajekt Korčula koji prevozi putnike s Lastova do Splita plutao je ispred luke Split. Zbog jake bure koja na mahove puše jačinom i do 50 čvorova, nije mogao uploviti. Trajekt na kojem je bio 91 putnik te 34 vozila bio je dva sata "zarobljen" na milju od splitske luke, no na kraju je pristao bez ikakvih posljedica.
Trajekt je plovio na liniji Lastovo-Vela Luka-Split u koji je trebao uploviti u 9 sati, no olujna bura je dolazak produžila, pa je "Korčula" uplovila tek u 11 sati.
Koordinator Jadrolinije Ante Mrvica izjavio je kako se radi o bočnom vjetru, izrazito opasnom za brodove što se danas pokazalo na "Korčuli".
"Kad imamo jake zapuhe bure trajektu je veoma riskantno uplovljavati u luku, pa je kapetan čekao povoljnije meteorološke uvjete i trenutak kada je vjetar na kratko smanjio intezitet. Petnaestak minuta prije nego je krenuo uplovljavati u luku javio sam mu da je vjetar malo pao, te je uplovljavanje moglo početi, rekao je Mrvica.
Kako je dodao na trajektu nije bilo nikakvih problema s putnicima.
Kapetan nije htio riskirati
Kapetan je putnicima objasnio situaciju, a radi njihove sigurnosti bilo je opasno riskirati. Upravo zboga toga odgođena su i tri putovanja za Brač, kao i onaj put Šolte. Prognoza kaže da jaka bura ostaje, no popodne bi moglo skretnuti na zapadni vjetar ili tramontanu, a to znači da bi se trebao i normalizirati promet", objasnio je Ante Mrvica .
Takve situacije u splitskoj luci nisu česte, dodaje Mrvica iako se znaju dogoditi u zimskom razdoblju. Podsjetio je kako su prije dvije godine imali sličnu situaciju u Rogaču na Šolti kada trajekt nije mogao isploviti, jer su bili jaki bočni udari vjetra.
Među putnicima koji su bili na trajektu "Korčula" putnica Anita Surjan iz Vele Luke je rekla da im je kapetan objasnio kako ne mogu pristati zbog vjetra.
Oni su kao pravi otočani navikli na sve situacije na moru, bilo je užasno kad je more "tuklo , ali otočani na to osuđeni".
Druga je putnica prepričala kako su jutros iz Vele Luke krenuli u 6,15 sati, te se nadali da će do 9,10 sati stići u Split Rekla je da su se vrtili trajektom malo naprijed, malo nazad, pa u krug sve dok nisu uplovili u luku. Nije ih puno valjalo,nit' je kome bilo zlo.
Najjači udari bure u zadnjih deset godina
Inače, u Splitu je zabilježen najjači orkanski udar bure u zadnjih deset godina.
Zbog jakog vjetra došlo je do kvara na dalekovodu, pa su stanovnici Korešnice kod Splita jutros bez struje. No radi se na uklanjaju kvara.
Po izvješću HAK-a, u prekidu su trajektne linije: Split-Supetar, Sućuraj-Drvenik, Split-Rogač, Sumartin-Makarska te katamaranske linije: Jelsa-Bol-Split, Ubli-Vela Luka-Hvar-Split, Korčula-Hvar-Split i Vis-Split.
Splitski i makarski vatrogasci sinoć i jutros su morali intervenirati zbog srušenih stabala. U Splitu je u 22.50 sati preko prometnice u Križanićevoj ulici palo stablo i oštetilo parkirani osobni automobil.
Dva bora pala preko ceste
Prema prvim informacijama makarskoga Gradskog centra Osejava, olujna bura nije pričinila veće štete na gospodarskim ni drugim objektima, a manje štete zabilježene su na prometnim znakovima, reklamama, tendama, u maslinicima i borovoj šumi.
Jutros oko tri sata dva su bora pala preko ceste kod hotela Lav zbog čega su intervenirali pripadnici DVD-a Podstrana. Tri sata kasnije velika grana bora pala je na cestu u Šimićevoj ulici u Splitu, dok se bor opasno nagnuo i zaprijetio da će pasti te su na terenu djelatnici Parkova i nasada.
U Makarskoj, na adresi don Mihovila Pavlinovića, vatrogasci su tijekom noći na teren morali zbog palme koja nije izdržala udare vjetra. Petero vatrogasaca je s dva vozila došlo intervenciju, ispilali i uklonili palmu.
Problemi s požarima
Osim uklanjanja stabala s prometnica vatrogasci su imali posla i sa požarima, pa su tako u u nedjelju oko 17 sati primili dojavu o požaru u Lisjak – Bisku, a već desetak minuta kasnije stigla je nova dojava o manjem požaru trave na padinama Mosora iznad vodospremnika.
Na Makarskom primorju puše bura olujne jačine prosječnom brzinom od osamdesetak, a na udare i do 130 kilometara na sat. Zbog jakog vjetra vozačima se preporuča pozornija vožnja kod svetišta Vepric nedaleko od Makarske, na Baškom Polju kao i na brzoj prometnici od Baškog Polja do južnog ulaza u tunel Sveti Ilija u Bastu.
U Splitu se jutros temperatura spustila na 0, a u Makarskoj na 1 stupanj Celzijev, dok je na najvišem biokovskom vrhu Svetom Juri jutros izmjereno minus 14,4 stupnja Celzijusa.
U splitskome Pomorskom-meteorološkom centru najavili su da će tijekom dana jaka do olujna bura i sjeverni vjetar postupno slabiti, dok će more iz umjereno valovitog prijeći u jače valovito.