Medicinska marihuana pomaze u ublazavanju simptoma multiple skleroze, u reduciranju spazama i neuropatske boli, dok kod Parkinsonove bolesti i nije od neke koristi, pokazala je nova studija Americke akademije za neurologiju objavljena u casopisu Neurology, koja je obuhvatila sva dostupna istrazivanja o primjeni medicinske marihuane kod neuroloskih bolesnika. Kod mnogih stanja i dalje nije pronadeno dovoljno dokaza o djelotvornosti medicinske marihuane, pise Novi list.
Znanstvenici su dosli do zakljucka da je oralni ekstrakt kanabisa djelotvoran u smanjivanju centralne neuropatske boli, a THC i drugi spojevi prisutni u kanabisu pomazu kod bolnih grceva.
"Znanost u pogledu medicinske marihuane nema dvojbi: da bi lijek djelovao, mora se vezati na receptor u organizmu na stanicnoj membrani. Kanabinoidni receptori, na koje se veze THC, identificirani su u ljudskom organizmu, a ostaje pitanje hoce li znanost dokazati da je ova terapija bolja od standardne. Kod neuropatske boli, od koje pate dijabeticari, oboljeli od multiple skleroze, herpesa zostera, mizdanog udara, ishemije, klasicni analgetici ne djeluju i treba pronaci adekvatni farmakoloski odgovor koji bi oboljelima olaksao zivot. Djelovanje na kanabinoidni receptor ne moze rijesiti sve probleme, ali ce tim ljudima podici kvalitetu zivota, istice farmakolog Josip Culig iz Zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Stampar.
Od maka do morfija
Krajnje je vrijeme, porucuje Culig, da se u Hrvatskoj na kanabis prestane gledati kao na izvor zla jer se ne radi o tome hoce li neko zapaliti joint, vec o znanstveno potvrdenim cinjenicama.
"Zaboravlja se da je morfij, koji je i danas nenadmasni analgetik, nastao od maka", dodaje Culig.
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Josip-Culig-U-Hrvatskoj-treba-prestati-na-kanabis-gledati-kao-na-izvor-zla