"Održali smo neformalni, tzv. non-deal road show sa 7-8 potencijalnih investitora koji će u idućem razdoblju biti zainteresirani za ulaganje u hrvatske obveznice, čije nas izdanje vjerojatno čeka početkom iduće godine. Prezentirali smo im trenutno stanje ukupne ekonomije, posebno javnih financija i potencijalnih potreba za financiranje deficita i razine javnog duga u idućem razdoblju", istaknuo je Grčić u razgovoru za Hinu po završetku programa boravka u Washingtonu.
Sa Svjetskom bankom, nakon ranijeg zaključenja ugovora o kreditu vezanom za provedbu ključnih reformi, sada se vode razgovori oko novog aranžmana, rekao je Grčić.
"On bi uključivao ne samo financiranje nego i tehničku pomoć u provedbi ključnih reformi, vezanih prije svega uz europski semestar i ono što smo definirali kroz specifične preporuke Europske komisije, tj. osam ključnih područja reformi", rekao je potpredsjednik Vlade Grčić.
U studenom stiže MMF
Grčić je najavio je da se u studenome očekuje posjet MMF-a Hrvatskoj. "Pritom ćemo im još jednom prezentirati ukupnu gospodarsku situaciju, fiskalnu konsolidaciju, provedbu strukturnih reformi, i što najvažnije, osiguranje pretpostavki za izlazak iz recesije i nadamo se gospodarski rast u 2015. godini", istaknuo je Grčić.
U razgovorima sa čelništvom Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD), pak, fokus je bio na infrastrukturnim projektima i financiranju javnih poduzeća. Hrvatska strana izložila je želju da se EBRD uključi u dokapitalizaciju Hrvatske poštanske banke, što bi bila, po Grčićevim riječima, izuzetna pomoć u ovome trenutku. Ipak konkretnih dogovora o tome zasad još nema, napomenuo je Grčić.
Rebalansom proračuna bit će pokriveni veći od planiranih troškovi plaća
Odgovarajući na upit o rebalansu proračuna, u svjetlu današnjih medijskih napisa da Ministarstvo znanosti i obrazovanja do kraja godine za plaće nedostaje 446 milijuna kuna, Grčić je istaknuo da su prije sedam dana definirani okviri rebalansa i obveze po pojedinim ministarstvima.
Uštede na drugim stavkama
"Proteklih tjedan dana odvijali su se razgovori na tehničkoj razini između ministarstva financija i ostalih resora upravo na prilagodbi pojedinih stavki njihovoga proračuna. Nekoliko ministarstava imalo je veće troškove za plaće od planiranih, što ćemo sigurno pokriti, i to na način da ćemo isfinancirati plaće, ali ćemo morati uštedjeti na nekim drugim stavkama. Jasne kriterije ministrima smo postavili već prije 7 odnosno 10 dana", rekao je Grčić.
I ministar financija Boris Lalovac izrazio je danas zadovoljstvo brojnim razgovorima održanim tijekom posjeta SAD-u.
SAD će nam pomoći u borbi protiv utaje poreza
Po Lalovčevim riječima, dogovorena je tehnička suradnja i prenošenje znanja između američkih i hrvatskih poreznih vlasti te suradnja s državnim odvjetništvom.
"Vrlo smo zadovoljni razgovorima s američkom poreznom upravom i američkim ministarstvom financija. Razgovarali smo o velikim poreznim utajama, njihovim iskustvima i gdje nam mogu pomoći. Negdje do kraja godine njihova visoka delegacija bi mogla doći u Zagreb i dati nam tehničku podršku u borbi protiv velikih poreznih utaja", kazao je Lalovac danas u razgovoru za Hinu.
Lalovac je konkretne akcije ureda za borbu protiv poreznih utaja najavio u 2015., kada će on profunkcionirati kao u SAD-u i pojedinim članicama Europske unije.
Nije želio procijeniti koliko se godišnje utaji poreza u Hrvatskoj, istaknuvši da ako se uzme samo prosjek EU-a, za Hrvatsku je riječ o golemom novcu.