Evo kako će Sanader vratiti ukradeno

Postane li presuda Ivi Sanaderu i HDZ-u u aferi Fimi Media pravomoćna, sudski će ovršitelji imati pune ruke posla.

13.3.2014.
14:14
VOYO logo

Osim toga, Ivi Sanaderu je grbači i presuda za aferu INA-MOL, odnosno presuda kojom je za privatizaciju Ine i uzimanje provizije od Hypo banke osuđen na deset godina zatvora i oduzimanje protupravno stečene imovine od 3,6 milijuna kuna. I ova presuda još čeka pravorijek Vrhovnog suda.

No, kako Sanadera čekaju još tri optužnice, nije isključeno da njegov dug na kraju bude mnogo veći, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. BLOKADA IMOVINE

Država je Sanaderu do sada blokirala brojnu i vrijednu imovinu: osim nekretnina, tu su još i kolekcija umjetničkih slika, skulptura i druge pokretnine, koje su zaplijenjene, te nemali iznosi na različitim bankovnim računima. Pritom je blokirana imovina u vlasništvu samog Ive Sanadera, a i članova njegove uže i šire obitelji. Što se HDZ-a tiče, blokirana je nekretnina u kojoj je sjedište stranke.

2. MOŽE SAM PLATITI DUG

Ako presuda postane pravomoćna, Županijski sud u Zagrebu će Sanadera i HDZ pozvati da dostave dokaz o ispunjenju obveze koja im je naložena, odnosno da su u državni proračun uplatili nezakonito stečeni iznos.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. AKO NE PLATI, IMOVINA POSTAJE DRŽAVNO VLASNIŠTVO

Ako to ne učine, blokirana imovina postat će vlasništvo Republike Hrvatske. Cijeli postupak provodi nadležni državni odvjetnik, kojem se dostavlja ta presuda suda s potvrdom ovršnosti.

4. SLIJEDI OVRHA

Državni odvjetnik zatim pokreće po službenoj dužnosti ovrhu radi naplate troškova i oduzimanja imovinske koristi. Država naplaćuje onoliko koliko je utvrđeno presudom, pa ako na kraju cijelog postupka ima viška, on ide osobama kojima je imovina zaplijenjena.

5. JAVNA DRAŽBA

Ako su okrivljeniku oduzete vrijednosti, odnosno novac, umjetničke slike, dionice i slično, sud će naložiti naplatu dužnog iznosa iz tih vrijednosti, po odredbama ovršnog sudskog postupka.

Ako je riječ o nekretninama, one idu 'na bubanj', a sudski vještaci procijenit će njihovu vrijednost. No, država ne mora nužno prodati nekretnine ako se na tržištu ne može postići realna cijena: može ih i zadržati u svojem vlasništvu, kako bi je koristila za svoje potrebe, može je darovati, primjerice udrugama ili institucijama koje se brinu o žrtvama pojedinih kaznenih djela, dobrotvornim organizacijama... Oduzetom imovinom upravlja Ured za upravljanje državnom imovinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo