Istraživanje je nedavno objavljeno na internetskim stranicama Europske komisije, prema kojemu je Zagreb zauzeo zadnje, 28. mjesto.
Skupljamo tek pet kilograma otpada po stanovniku
Izvještaj se tako pretvorio u simboličku pljusku zagrebačkim gradskim vlastima na čelu s gradonačelnikom Milanom Bandićem, koji vrši tu funkciju preko desetljeće i pol, a u međuvremenu je bio i protagonistom više ekoloških afera, piše Deutsche Welle.
Neke od njih, poput one u vezi sa planiranom gradnjom spalionice u Resniku i koja zapravo još uvijek traje, tiču se upravo iste ove problematike otpada.
Studija je napravljena po više kriterija. Primjerice prema odvojenom prikupljanju pet izdvojenih frakcija otpada – metal, papir, plastika, staklo, biootpad – Zagreb je na posljednjem mjestu s oko pet kilograma po stanovniku godišnje, dok EU-prosjek iznosi 80 kilograma.
Gospodarenje otpadom, Zagreb na zadnjem mjestu.
Hrvatska je zadnja i po kompostiranju otpada sa tek dva posto iskorištenosti a loši su rezultati i po pitanju implementacije tzv. PAYT modela (Pay As You Throw – "plati koliko baciš"). Koristimo zastarjelu shemu, ne razvajamo otpad, palimo i zakopavamo otpad umjesto da ga recikliramo...
EU više ne želi financirati
"Ovakvo stanje posljedica je zastupanja i upornog inzistiranja na zastarjelom konceptu, baziranom na megacentrima za gospodarenje koji su u suprotnosti s današnjim EU-standardima, zahtjevima i regulativom, baziranim na principima cirkularne ekonomije", kazala je Branka Genzić-Horvat, predsjednica ekološke udruge UZOR iz zagrebačkog naselja Resnik, javlja Deutsche Welle.
Zato i postoji sklonost EU da više ne financira postrojenja za tzv. mehaničko-biološku obradu, posebno projekt spalionice otpada i pročistač gradskih voda u Resniku.
Ljubljana je na vrhu ljestvice
U odnosu na susjede, točnije Ljubljani, zagrebačke se vlasti mogu posramiti.
Ljubljana je u nepunih 10 godina potpuno reformirala svoj sustav gospodarenja otpadom. Kako se Zagreb čvrsto drži na samom dnu ljestvice sa jedan posto prikuljenog otpada za reciklažu , Ljubljana je ponosno zauzela prvo mjesto s više od 55 posto.
Tomu može zahvaliti političkoj volji, edukciji i ljubljanskom javnom poduzeću 'Snaga'.