Visoki izvor iz Europske unije potvrdio je Večernjaku da se mogućnost aktiviranja članka 38. izrijekom spominje u pismu koje je potpredsjednica Europske komisije Viviane Reding u četvrtak poslala ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću. U pismu Reding izražava zabrinutost zbog zakona koji želi ograničiti primjenu europskog uhidbenog naloga na kaznena djela počinjena samo nakon 2002. Iako je to protivljenje Komisija već izrazila, u ovom pismu Bruxelles prvi put upozorava da bi Zagreb mogao snositi neku vrstu sankcija iako se još ne zna kako bi točno izgledale.
''Članak 38 Pristupnog ugovora zaista je nešto što možemo primijeniti u ovom slučaju. Ako dođe do toga, točnu definiciju odgovarajućih mjera odredit će naši pravnici, no u pismu je potpredsjednica Reding spomenula članak 38'', rekao je izvor u Bruxellesu upoznat sa sadržajem pisma. Očekuje se da će i predstavnici Njemačke ovih dana u Zagrebu spomenuti članak 38 u razgovorima s hrvatskim dužnosnicima.
Taj članak govori o gospodarstvu i funkcioniranju unutarnjeg tržišta i ne spominje izrijekom pravosuđe, ali iz njega jasno proizlazi da ''Komisija može poduzeti odgovarajuće mjere ako RH ne ispuni obveze preuzete u okviru pregovora o pristupanju''.
Milanović: To je elementarna neravnopravnost
Odlazeći u petak iz Bruxellesa, premijer Zoran Milanović upustio se u javnu polemiku s Komisijom i, čini se, polemizirao s upozorenjem iz pisma V. Reding, piše Večernji list.
''To je elementarna neravnopravnost. To tako možda piše u ugovorima, ali to ne znači da nije tema za razgovor. Jer što se događa: netko tko je 2002. bio član EU ima jedno pravo, a vi ga nemate jer ste pristupili kasnije. To nema veze s logikom zajednice, nikakve!'', rekao je Milanović.