OBJAVILI PRIOPĆENJE /

Državne nekretnine oglasile se o stanu Frke Petešića: ‘Zahvalu za brzu sanaciju treba uputiti suvlasnicima'

Image
Foto: Vijesti.hr

Frka Petešić je danas ranije održao konferenciju za medije te kazao da nema veze s obnovom

18.1.2022.
17:10
Vijesti.hr
VOYO logo

Tjednik Nacional objavio je da je stan od 96 kvadrata u samom centru Zagreba u vlasništvu države koji koristi predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka Petešić, ekspresno obnovljen nakon prvog zagrebačkog potresa u ožujku pretprošle godine. Tim stanom upravlja tvrtka Državne nekretnine koja je u kratkom roku raspisala jednostavnu javnu nabavu za obnovu stana.

Već 5. svibnja 2020., oko mjesec i pol nakon potresa, sklopljen je ugovor po provedenoj jednostavnoj nabavi za sanaciju stana u kojem živi Frka-Petešić na iznos od 123.572 kune, a mjesec i pol dana nakon toga, 25. lipnja 2020., i ugovor na iznos od 32.065 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frka Petešić je danas ranije održao konferenciju za medije te kazao da nema veze s obnovom, a o svemu se priopćenjem oglasilo društvo Državne nekretnine d.o.o.  u kojem navode da upravljaju s oko 7 tisuća nekretnina, odnosno stanova i poslovnih prostora u vlasništvu države, a u višestambenoj zgradi u Jurišićevoj 8 u Zagrebu nalazi se ukupno šest jedinica, odnosno pet poslovnih prostora i jedan stan u vlasništvu države kojima upravlja Društvo.

Image
nakon sastanka koalicije /

Horvat o obnovi stana Frke Petešića: 'Nikakve ekspresne obnove nije bilo. Pozivamo i druge građane da uđu u samoobnovu'

Image
nakon sastanka koalicije /

Horvat o obnovi stana Frke Petešića: 'Nikakve ekspresne obnove nije bilo. Pozivamo i druge građane da uđu u samoobnovu'

"Stan se nalazi na trećem katu zgrade, a poslovni prostori u prizemlju i u dvorišnom dijelu zgrade. Uslijed potresa, jedinice na višem katu jače su stradale nego jedinice u prizemlju zgrade, odnosno poslovni prostori u potresu nisu oštećeni na način da su zahtijevali intervenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o zgradi, kulturnom dobru, koja je u potresu u ožujku 2020. stradala konstruktivno i nekonstruktivno, pa tako i stan na 3. katu koji je stan za službene potrebe. Stradao je između ostaloga i vanjski zid stana koji je zapravo zabatni zid i proteže se kroz dvije prostorije stana.

Trgovačko društvo ne vodi obnovu niti je osnovano za izvođenje obnove nakon potresa već je u ulozi jednog od suvlasnika u višestambenim zgradama (ili u zanemarivom broju predstavnik suvlasnika gdje ima 100% vlasništva) u kojima se nalaze jedinice, odnosno poslovni prostori i stanovi kojima upravlja na osnovi naknade ili ugovora za korištenje tih jedinica.

Društvo je utrošilo sredstva trgovačkog društva sanirajući stan kojim upravlja, odnosno za popravak konstruktivnih i nekonstruktivnih oštećenja vezanih za nekretninu, a što se odnosilo na mjere hitne sanacije. Društvo je dosada na lokacijama Zagreb i Sisak saniralo sedam objekata te je za još dva objekta sanacija u tijeku; riječ je objektima na upravljanju Društva.

Intervencija Društva na nekretninama koje su stradale u potresu ovisi o stupnju oštećenja i potrebi za hitnim sanacijama ili neodgodivim izvršavanjem radova, prvenstveno po pregledu ovlaštenog statičara i stanju nekretnine te ugroženosti imovine i osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obnova koju provodi Republika Hrvatska putem Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine ne može se dovesti u vezu s intervencijama koje provodi ovo Društvo jer je Društvo također u ulozi jednog od suvlasnika u višestambenim zgradama te se obnove zgrada provode putem upravitelja i predstavnika suvlasnika, što je bio slučaj i sa zgradom u Jurišićevoj ulici 8 u Zagrebu", navode u priopćenju pa dodaju:

"Tempo obnove navedene zgrade diktirali su ostali suvlasnici, a Društvo je predstavljalo RH sa 36% suvlasništva i dalo potrebne suglasnosti kako bi se zgrada obnovila, o čemu je i izvijestilo na svom webu te je općepoznata činjenica da je navedena zgrada među prvima obnovljena u centru Zagreba nakon potresa.  Kako su oštećenja po ostalim stanovima u zgradi izveli sami stanari/suvlasnici, tako je i Društvo zbog hitnih mjera sanacije nakon potresa u ožujku s ciljem dovođenja stana u prvobitnu funkciju za nekonstruktivna oštećenja stana utrošilo oko 40 tisuća kuna (+PDV), a za konstruktivna oštećenja 124 tisuće kuna (+PDV).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Društvo je javni naručitelj i postupalo je po zakonu primjenjujući pravila javne nabave kao i važeću zakonsku građevinsku regulativu prema kojoj su mogli postupati svi suvlasnici i prije Zakona o obnovi (Zakon o gradnji,  Pravilnik o održavanju građevine, Uredba o održavanju zgrada i Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima).

Također, javnost je već upoznata s time da obnova ide brže ukoliko su suvlasnici složni sa smjerom obnove te u ovom slučaju najveću zahvalu prema saznanjima Društva za sanaciju i protupotresnu obnovu zgrade u Jurišićevoj 8 treba uputiti svim suvlasnicima i predstavnici suvlasnika koja je bila menadžer projekta obnove zgrade. Društvo je kao predstavnik suvlasnika pratilo brzinu reakcija suvlasnika kao i njihov tempo obnove nakon potresa u ožujku 2020.", navode u priopćenju.

Dodaju i da je korisnik stana na 3. katu svojevoljno odlučio ne napustiti stan te je preuzeo odgovornost na sebe po pitanju potencijalne ugroze i rizika koji je bio prisutan ostankom u stanu nakon potresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo