Država je u prošloj godini na troškove zakupnine potrošila više od pola milijarde kuna, ustanovila je Državna revizija u prvom izvješću o učinkovitosti upravljanja poslovnim prostorima u vlasništvu države, koje je početkom prosinca poslala u Sabor.
Istovremeno, država je od davanja svojih prostora u zakup zaradila 97,5 milijuna kuna, odnosno četiri puta manje. U Državnoj reviziji izračunali su da je u četiri godine na zakup poslovnih prostora država potrošila 1,8 milijardi kuna, dok je od iznajmljivanja svojih poslovnih prostora zaradila 336,3 milijuna kuna.
U tom istom istom razdoblju, od prodaje svojih nekretnina država je prihodovala 65 milijuna kuna, dok je nove nekretnine kupila za 2,4 milijarde kuna. Ukupno, troškovi kupnje poslovnih prostora i zakupa nekretnina za potrebe državnih institucija u četiri su godine iznosili 4,2 milijarde kuna, a ta je svota u to vrijeme bila dovoljna za isplatu naknada za sve nezaposlene. Samo na najam prostora država je godišnje trošila više nego što su koštali poticaji u brodogradnji i više nego što će zaraditi davanjem u koncesiju najatraktivnijeg turističkog zemljišta u svom vlasništvu. S druge strane, država, kao najveći vlasnik nekretnina, utržila je od njihove prodaje i iznajmljivanja ukupno 401 milijun kuna.
Dali im prostor besplatno i još im plaćaju najam
Državna revizija dala je u izvješću poražavajuću ocjenu upravljanja državnom imovinom. Iznenađeni su i lakoćom kojom država, pored prostora u njezinom vlasništvu koji zjape prazni, unajmljuje dodatne nekretnine po neprimjerenim cijenama, koje su često i dvostruko veće od onih po kojima država iznajmljuje svoje prostore, piše Novi list.
Potpunu nebrigu o državnim nekretninama i državnom novcu zorno pokazuje slučaj Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, koje je trgovačkom društvu besplatno ustupilo svoj prostor u Zagrebu, a istovremeno je od tog istog društva za Lučku ispostavu Rab unajmilo prostor za koji mjesečno plaća gotovo 1.600 eura.