Nakon Varaždina, i Drniš je pred proglašenjem strožih mjera, a spominje se i karantena.
Bore se s velikim porastom broja zaraženih, posebno nakon blagdana Svih Svetih. Stoga Grad traži da se ograniči održavanje manifestacija, kao i broj vjernika na misama.
U nedjeljno prijepodne, na rubu potpunog zatvaranja grada zbog čak 80 oboljelih od 3350 stanovnika u gradu, terase drniških kafića su pune, ali pravila se poštuju
"Ja poštujem mjere Stožera. Kad sjedim sa suprugom i prijateljem koji je dva metra udaljen, onda mi ne treba maska", kazao je Željko Meštrović iz Drniša.
"Nije me strah. Želim samo da pomognemo starijim osobama i zdravstvenom osoblju. Ja koliko znam, a imam kući sve zdravstvene radnike, oni su na izmaku snaga",rekao je Željko Huljev iz Drniša.
Zbog naglog porasta broja novozaraženih posljednji tjedan, i gradonačelnik i šef drniškog Stožera podržavaju strože mjere, ali ne i potpuno zatvaranje grada kakvo je u proljeće imao Murter.
"Možemo razgovarati o smanjenju broja okupljanja, pa naprimjer pogreba, da to bude u krugu obitelji, da smanjimo da se može okupljati samo unutar dvije obitelji, to su mjere koje bi predložio i podržao", izjavio je Tomislav Dželalija, načelnik Stožera Civilne zaštite Grada Drniša
"Treba znati da u ovom gradu postoji industrija, postoje tvornice koje imaju nekoliko stotina zaposlenih, da postoje ugovoreni poslovi, da treba obeštetiti, naći načina kako obeštetiti sve one za koje se donese odluka da se zatvori rad u potpunosti", kazao je pak gradonačelnik Drniša Josip Begonja.
Jedna od mogućih novih mjera je i ograničavanje radnog vremena ugostiteljskih objekata od ponoći na 22 sata
"Kad mi netko dođe u kafić, ja mu kažem da ne može bez maske i on će otići u neki drugi u koji može. Ali tu bez neke represije nema reda", smatra vlasni kafića Frane Mihaljević.
Zbog 15 zaraženih zaposlenika, dječji vrtić je još uvijek zatvoren, a protekli blagdan Svih svetih, kada su groblje i rodbinu došli obići i Drnišani koji žive u Zagrebu i Splitu, smatra se presudnima za širenje virusa.
"Mi to ne možemo povezivati ni s kakvim žarištem posebno. Znači, to su uglavnom obiteljski neki kontakti, uleti iz drugih županija, isto kao i u ostalom dijelu županije. Taj broj se smanjiva evo već nekoliko dana tako da ne očekujemo neko specijalno događanje na području Drniša", potvrdila je voditeljica Odjela za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije Ankica Parat Baljkas.
"Dosta te starije populacije se smanjilo jer na jutrošnjoj misi ja bih nabrojio barem 40 bakica koje dolaze svake nedjelje, a jutros nisu bile. Mise su sad bez pjevanja, što kraće, da se što kraće i zadržavamo radi širenja samog virusa", kazao je fra Damir Čikara, župnik Župe Gospe od Ružarija.
Starijim osobama i kroničnim bolesnicima i župnik preporučuje da misu radije pogledaju na televiziji.