Mađarski turist je u nedjelju u popodnevnim satima s vrha jahte skočio na labuda u Skradinu. Životinja se mučila nekoliko minuta i uginula.
Javnost je ostala u šoku kada je prije tri dana policija priopćila kako su u koordinaciji s Državnim odvjetništvom zaključili da nema kaznenog djela i da se radilo o nesretnom slučaju.
No, šibenska policija ipak istražuje taj slučaj te je istraga u tijeku, potvrdio je to Dalmatinskom portalu glasnogovornik Šime Pavić. Portal je o slučaju zatražio i odgovor Općinskog državnog odvjetništva u Šibeniku koje je poručio da do danas nije zaprimilo kaznenu prijavu, izvješće, niti bilo kakvu dokumentaciju o događaju.
Iz udruge Prijatelji životinja su u srijedu zatražili hitni nadzor i prekršajnu prijavu protiv mađarskog turista.
"Zatražili smo hitni nadzor i prekršajnu prijavu sukladno Zakonu o zaštiti životinja i Zakonu o zaštiti prirode", napisali su iz udruge u objavi na Facebooku.
S obzirom da je cijeli slučaj zabilježen mobitelom, iz udruge su kazali da će učiniti sve što je u njihovoj mogućnosti da se optuženog kazni.
"Mi ćemo učiniti sve što je u našoj mogućnosti da osiguramo da slučaj ne prođe nekažnjeno i da se optuženog tereti prema Prekršajnom zakonu, kada već neće prema Kaznenom", ističu iz udruge.
Zbog cijelog slučaja, svjedok tragičnog slučaja se oglasio i dan nakon cijele situacije.
"Ako sam zvao 112 te policiju da im prijavim cijeli slučaj koji se ispred mene odvio, kako je onda moguće da se izvede zaključak da je sve bio samo nesretan slučaj. Rečeno mi je iz policije da će me kontaktirati jedan inspektor, no to se do ovoga trenutka nije dogodilo. Svi su prisutni vidjeli da nije bio nesretan slučaj, već da je skok bio ciljan uz bodrenje publike s broda, što je završilo kobno za labuda", kazao je svjedok događaja za Šibenik.in.
Dodao je da labuda čak nisu odvukli Mađari, nego skiper s druge jahte, koji valjda nije mogao gledati kako im ptica umire pred očima. '
"Ili ako je već bila mrtva, da lešina pluta među brodovima. Ovi s mađarske jahte su to promatrali", ističe svjedok.
Prema Pravilniku o visini naknade štete prouzročene nedopuštenom radnjom na zaštićenim životinjskim vrstama određena je visina naknade za ubijanje pojedinog primjerka posebno zaštićenih vrsta - za crvenokljunog labuda (Cygnus olor) 3600 kuna, a za žutokljunog labuda (Cygnus cygnus) 9600 kuna.