13. studenog u lisinskom /

Dokumentarac 'Ovčara neispričana priča' donosi detalje o tom zločinu: u dva dana ubijeno 276 osoba

Image
Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL

Od tristo zarobljenih civila i branitelja koji su izvedeni iz vukovarske bolnice na stražnji izlaz samo su neki na putu do Ovčare spašeni na molbu bolničkog osoblja

11.11.2016.
15:42
Dalibor Urukalović/PIXSELL
VOYO logo

Dokumentarni film "Ovčara neispričana priča" u kojem se četvrt stoljeća nakon tog zločina nad hrvatskim zarobljenicima prvi put dubinski govori što se zaista događalo u ratnom Vukovaru bit će premijerno prikazan 13. studenoga u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, najavio je u petak Nacionalni sindikat policije MUP-a koji je zbog tih još nekažnjenih zločina podnio i kaznenu prijavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruge su zatražile i da se provede saborska rasprava kako bi se utvrdilo tko je u hrvatskom Državnom odvjetništvu nadležnost suđenja za zločin na Ovčari predao sudu u Beogradu, iako je zločin počinjen u Vukovaru, dok su većina kojima se sudi hrvatski državljani.

Na Ovčari je 20. i 21. studenoga 1991. od 17 sati do 1 sat ujutro ubijeno 276 osoba, a još se traga za posmrtnim ostatcima 76 osoba. Od tristo zarobljenih civila i branitelja koji su izvedeni iz vukovarske bolnice na stražnji izlaz samo su neki na putu do Ovčare spašeni na molbu bolničkog osoblja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmlađa žrtva imala je 15, najstarija 84 godine, a među žrtvama je bila i Ružica Markobaši koja je ubijena u sedmom mjesecu trudnoće.

Film navodi imena nekažnjenih počinitelja

„U našem filmu je detaljno i precizno navedeno ime svakog počinitelja koji nije progonjen“, rekao je na konferenciji za novinare predsjednik sindikata Nikola Kajkić, dodavši da su film napravili s ciljem kako bi se konačno doznala istina. Očekuju da će film biti povod da se istraži taj zločin nad hrvatskim narodom te da počinitelji budu privedeni i kažnjeni.

Braniteljica Zorica Gregurić iz Koordinacije udruga hrvatskih branitelja i stradalnika iz Domovinskog rata, koja je također bila zarobljena u vukovarskoj bolnici, rekla je da su zbog ratnog zločina i odgovornosti zapovjednika podnijeli kaznenu prijavu koja se odnosi na 50-ak visokih časnika koji se sada nalaze u Srbiji i Republici Srpskoj, a bili su pripadnici JNA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gregurić kaže da su zarobljenici prije odvođenja iz bolnice bili odvajani prema popisu koji je prethodno sačinjen po zapovjedi tih visokih časnika. Ona kaže da je major Šljivančanin ušao u bolnicu s tim popisom s kojeg je pročitao imena deset teških ranjenika čiji su ostaci pronađeni na Ovčari.

Zbog tog je zločina 13 osoba bilo nepravomoćno osuđeno na Specijalnom sudu za ratne zločine u Beogradu, ali se oni sada nalaze na slobodi jer je presuda dvaput ukinuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Počinitelji i oni koji su prikrivali taj zločin danas primaju hrvatske mirovine, žive u Hrvatskoj, BiH, Srbiji i Makedoniji, dužni smo prezentirati istinu“, rekao je Kajkić, navodeći da ona „istina“ koju je u "montiranom procesu" u Beogradu utvrdio sud nije istina jer su svjedoci govorili da je na Grabovu bilo od 50 do 90 počinitelja, a sudili su samo 13-orici.

'U suvremenoj povijesti nije zabilježen takav zločin'

Povjesničar Josip Jurčević tvrdi da u nekoliko stotina oružanih sukoba u 20. stoljeću, uključujući Prvi i Drugi svjetski rat nije zabilježeno da je organiziran zločin nad ranjenicima koji su bešćutno likvidirani.

Film govori o najstrašnijim detaljima i o vertikali zločina. Prvi put će te čuti iskaze onih koji su izvrašavali zločine, rekao je Jurčević, dodavši da je Ovčara vrhunac zločina koji se dogodio tijekom vukovarske bitke, ali da je politička i vojna struktura agresora ostala nedirnuta. U Haaškom sudu, u kojem su procesuirana trojica, po njegovim se riječima događala farsa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav Radić je oslobođen optužbe iako je zapovjedao postrojbama koje su bile uključene u zločin, Mile Mrkšić je umro na izdržavanju kazne u Portugalu, dok je Veselin Šljivančanin prije par godina vratio u Srbiju i ove godine je za Dan europe sudjelovao na vojnoj paradi u svečanoj VIP loži, a za medije je izjavio da se ne kaje za zločin.

Jedan od aktera u filmu  je i pripadnik Tigrova Vilim Karlović koji je na konferenciji za novinare ispričao da je bio zarboljen u bolnici i da je jedan od rijetkih preživjelih masakra na Ovčari.  Ta događanja je, kaže, detaljno opisao u knjizi „Preživio sam Vukovar i Ovčaru“, a za film kaže da je apsolutna istina jer se u detalje poklapa s njegovom knjigom, iako su neovisno radili jedni od drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koordinacija je osudila medijski istup Rade Šerbedžije, prozivajući ga zbog još jednog pokušaja iskrivljivanja istine o Domovinskom ratu. Čovjek koji koristi novac hrvatskih poreznih obveznika pljuje po Domovinskom ratu, kazala je Gregurić.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo