DOK SE VLADA HVALI SVOJIM POSTIGNUĆIMA, GRAĐANI ŠOPING OBAVLJAJU U DRUGOJ DRŽAVI: /

Broj Hrvata koji kupuju u BiH dramatično raste

Image
Foto: PIXSELL

Podaci o zahtjevima za povrat PDV-a na graničnim prijelazima BiH za Hrvatsku pokazuju očit porast kupovine u BiH i uvoza robe iz te države u Hrvatsku.

13.1.2018.
19:45
PIXSELL
VOYO logo

U 2017. su godini strani državljani prilikom napuštanja carinskog prostora BiH podnijeli 350.951 zahtjev za povrat PDV-a u ukupnom iznosu od 14.380.238,06 konvertibilnih maraka (oko 56 milijuna kuna) na ispostavljene račune za kupljenu robu u vrijednosti od 98.969.873,73 KM (oko 386 milijuna kuna). U odnosu prema godini ranije podneseno je čak 60.262 zahtjeva više, a zatraženi povrat PDV-a veći je za oko tri milijuna KM (oko 12 milijuna kuna). Strani su državljani lani u BiH potrošili 20 milijuna KM (oko 80 milijuna kuna) više nego u 2016. godini, piše Glas Slavonije.

Tako je na graničnim prijelazima s Bosnom i Hercegovini prema Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji, kojima Slavonci svakodnevno odlaze u prekogranični šoping, u 2017. godini podnesen 122.091 zahtjev za povrat PDV-a, što je čak 20.662 više nego u 2016. godini i to za robu kupljenu u vrijednosti od 36,4 milijuna KM ili oko 142 milijuna kuna. Zatraženi povrat PDV-a iznosi oko 5,3 milijuna KM, odnosno više od 20 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što manje stanovnika, to više uvoze

Najveći broj zahtjeva, 50.734, strani su državljani prošlle godine podnijeli na graničnom prijelazu Orašje. Radi se o jednom o najfrekventnijih prijelaza u BiH preko kojeg je u prvih šest mjeseci 2017. zabilježen prelazak čak 2.127.957 osoba i 932.717 prijevoznih sredstava. Granični prijelaz Brčko je zaprimio 28.252 zahtjeva za povrat PDV-a, Gradiška 20.061, Šamac 14,258, a Brod 8786.

Rast uvoza posebno je zanimljiv ako se uzme u obzir veliko iseljavanje stanovnika iz Slavonije. Tako je samo na području Vukovarsko-srijemske županije lani podneseno 4406 prijava privremenog odlaska izvan RH, no prekogranični šoping-turizam i dalje raste, te građani iz godine u godinu u susjednoj BiH ostavljaju sve više novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni motiv, povrat PDV-a

DEKLARACIJA KOJA JE MNOGE ZAPANJILA: Hrvatska uvozi slane srdele iz susjedne Bosne i Hercegovine!

Image
DEKLARACIJA KOJA JE MNOGE ZAPANJILA: /

Hrvatska uvozi slane srdele iz susjedne Bosne i Hercegovine!

Image
DEKLARACIJA KOJA JE MNOGE ZAPANJILA: /

Hrvatska uvozi slane srdele iz susjedne Bosne i Hercegovine!

Kupuje se sve, od prehrambenih artikala, odjeće, obuće, opreme za bebe, namještaja, bijele tehnike do građevinskog materijala. Jedan od glavnih motiva odlaska u prekogranični šoping je povrat poreza na dodanu vrijednost koji se obračunava prema jedinstvenoj stopi od 17 posto, za koliko Slavonci u BiH kupuju jeftiniju robu.

Pravo na povrat PDV-a imaju strani državljani koji nemaju prebivalište u BiH, a ostvaruju ga na kupljenu robu u vrijednosti od minimalno 100 konvertibilnih maraka (oko 400 kuna) koju iznose izvan carinskog područja te države. Carinskoj službi na uvid daju račune, robu i original popunjen obrazac za povrat poreza.

Kako se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja (petrolej, dizel-gorivo, ulje za loženje, ekstra lako i lako specijalno, motorni i bezolovni benzin), alkohol i alkoholna pića, te duhanske prerađevine, a brojni stanovnici županjske Posavine preko granice odlaze upravo radi kupnje goriva, duhana i piva, tako da je iznos novca koji Slavonci ostavljaju u BiH u stvari znatno veći od onoga izračunatog na temelju podnesenih zahtjeva za povrat poreza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo